Svet stvorený z dezinformácií

Martin Weiss

Svet stvorený z dezinformácií

Pokiaľ ide o politiku v širokom zmysle slova, Elon Musk nikdy nebol extrémnou postavou. Na pomery Silicon Valley, ktoré je plné ľudí s vysokým IQ a sebavedomím, nešíril Elon Musk nijak extrémne politické názory. Robil si niekedy srandu zo socialistov, ale takým spôsobom, akým to robí každý druhý podnikateľ. A hovoril veľmi výrečne o nutnosti boja so zmenou klímy. Do kultúrnych vojen sa nezapájal. Vo chvíli, keď oznámil kúpu Twitteru, sa proti nemu rozbehla kampaň – to slovo nie je prehnané –, ktorá sa dá vysvetliť naozaj len tým, že ľavica považovala Twitter za „svoj“.

Ukázala tiež, že súčasné ideologické trieštenie spôsobuje vážny úpadok intelektuálnych schopností ľavice. New York Times zverejnil pokus o hĺbkový text o Muskovej mladosti v Juhoafrickej republike, kde, ako sa uvádza v titulku: „boli všadeprítomné dezinformácie a belošské privilégium“. Je to až komický pokus prispôsobiť úplne všetko na svete aktuálnym americkým posadnutostiam. Charakterizovať Južnú Afriku za apartheidu tým, že tam panovali dezinformácie, bolo až doteraz, mierne povedané, vzácne. Times sa pokúša o somársky mostík tak, že vraj Musk nemusel čeliť násilným dôsledkom dezinformácií, ktorých obeťou boli černosi. Zákonná a otvorená diskriminácia by asi bol výstižnejší popis apartheidu. V texte sa tiež uvádza, že v novinách vtedy vychádzali miesta začiernené cenzúrou.

Priznaná, každému viditeľná cenzúra je však opakom dezinformácií. Nehovoriac o tom, že v článku sa prizná, že Musk mal čiernych spolužiakov – takže asi nevyrastal v rasistickom prostredí, kde ho rodičia dali do zmiešanej školy – a že sa ich zastával. A v sedemnástich rokoch emigroval, pretože nechcel slúžiť v apartheidovej armáde. Článok skrátka ukazuje nielen zlú vôľu, ale i neschopnosť pochopiť čokoľvek presahujúce hranice momentálnej ideológie. New York Times tiež v ekonomickej rubrike priniesli spravodajský text o tom, že inzerenti môžu stratiť záujem inzerovať na Twitteri, pokiaľ bude plný rasizmu a konšpiračných teórií.

Martin Weiss

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]