Na Hlavnej železničnej stanici v Prahe už niekoľko dní prespávajú stovky Rómov z Ukrajiny, ktorých registráciu komplikuje dvojité občianstvo. Rezort vnútra sa rozhodol siahnuť po výstavbe stanového mestečka. Vedenie vyše miliónového mesta v reakcii na to hovorí o vznikajúcom gete a pre situáciu sa dostáva do sporu s českou vládou. Od tej požaduje sfunkčnenie riadneho prerozdeľovacieho mechanizmu.

Pôvodný entuziazmus pri pomoci ukrajinským vojnovým utečencom začínajú striedať aj prvé vážnejšie problémy. Platí to nielen pre Slovensko, ale aj pre susedné Česko, predovšetkým pre jeho metropolu Praha.

Najkomplikovanejšia situácia je na tamojšej hlavnej vlakovej stanici, kde prespávajú stovky prevažne Rómov, v prípade ktorých nie je jasné, či vôbec prišli z Ukrajiny. Okrem ukrajinského pasu majú totiž aj pas maďarský, čo znamená, že ako občania Európskej únie nemajú nárok na dočasnú ochranu a z asistenčných centier ich posielajú preč.

Cudzinecká polícia má preto prísnejšie kontrolovať aj to, či majú utečenci v pasoch pečiatku z ukrajinských hraníc a zabrániť tak situácii, že cudzinci z východu nemajú kam ísť a koncentrujú sa v obrej budove železníc.

Najnovšie autorské články