Emeritný kardinál Hongkongu je už z väzenia prepustený na kauciu, ale čaká ho súd. Na jeho obranu sa postavil Vatikán aj Veľká Británia. Komentátori píšu o ohrození náboženskej slobody.

V Hongkongu zadržali a neskôr na kauciu prepustili kardinála, ktorý sa považuje za národného hrdinu a prezývajú ho aj "Svedomie Hongkongu". Joseph Zen Ze-kiun má 90 rokov a vystupuje voči dominancii Pekingu nad touto čínskou autonómnou oblasťou.

"Svätá stolica so znepokojením prijala správu o zatknutí kardinála Zena a s mimoriadnou pozornosťou sleduje vývoj situácie," komentoval Vatikán zatknutie popredného preláta a okrem iného aj najvýznamnejšieho kritika vatikánskej politiky k Číne.

Zámienkou na jeho zadržanie je jeho účasť v správnej rade humanitárneho asistenčného fondu 612, ktorý poskytoval právnu pomoc demokratickým demonštrantom. Polícia ho zatkla na základe kontroverzného zákona o národnej bezpečnosti. Spolu s ním odviedli ďalších správcov, ktorými sú dvaja bývalí demokratickí politici, akademik a populárna speváčka Denise Ho. Zen mal podľa obvinenia vraj nelegálne spolupracovať so zahraničnými silami a aj keď nie je vo väzení, podľa médií ho čaká súdny proces.

(viac…)

Najnovšie autorské články