12. mája, 14:39

Zastúpi Penta štát? Finančníci si z Plánu obnovy trúfajú postaviť dve nové nemocnice a ďalšie zrekonštruovať

Zastúpi Penta štát? Finančníci si z Plánu obnovy trúfajú postaviť dve nové nemocnice a ďalšie zrekonštruovaťNa snímke zľava partner investičnej skupiny Penta Václav Jirků a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odpovedajú na otázky novinárov po návšteve staveniska nemocnice na bratislavských Boroch 3. júna 2021. Foto: TASR/Dano Veselský

Sieť nemocníc Svet zdravia si z Plánu obnovy trúfa v potrebnom termíne postaviť dve nové nemocnice. Ponúka štátu pomoc, rezort zdravotníctva to zatiaľ nevylúčil ani nepotvrdil.

Slovenskom hýbe téma využitia peňazí z Plánu obnovy. Na novú sieť nemocníc a nákup ich technického vybavenia sa vyhradila takmer jedna miliarda eur. Zatiaľ neexistuje presný plán, ktoré nemocnice sa postavia a rekonštruujú.

Posledné slovo bude mať premiér Eduard Heger (OĽaNO) na základe informácií, ktoré dostáva od Zdravotníckej implementačnej agentúry a Národnej implementačnej a koordinačnej autority v prítomnosti ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO).

Názory na túto tému sa rôznia.

Zatiaľ čo lekárska obec a premiérov poradca Marek Krajčí (OĽaNO) hovoria o potrebe investovať do štátnych nemocníc, lebo sa tam liečia najťažšie stavy pacientov a vychovávajú budúci lekári, z regiónov zaznieva nespokojnosť. Navyše práve štátne nemocnice v projektových prípravách zaostávajú, hoci sa na poslednú chvíľu usilujú kúpiť projekty od iných štátov a obísť tak verejné obstarávanie.

Hrozí, že ak sa budeme spoliehať len na štát, o európske peniaze napokon prídeme.

Ako informuje denník Pravda, čas sa kráti. Heger má vraj už len týždeň na to, aby schválil Lengvarského podklady a mohol rozbehnúť projektové súťaže. Tie by sa mali ukončiť v septembri a následne by sa malo začať stavať.

Najlepšia starostlivosť v Bratislave sú premrhané milióny eur

Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá združuje 75 zdravotníckych zariadení, tento týždeň vláde SR vytkla, že plánuje alokovať takmer všetky prostriedky na výstavbu nemocnice v Bratislave.

Z časti shell & core Plánu obnovy by sme vedeli napríklad postaviť koncovú nemocnicu na bratislavských Rázsochách na úrovni „hrubej stavby“. ANS to však označila za „prípad premrhania stoviek miliónov eur“.

Naopak, dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Šteňo v rozhovore pre Štandard zdôraznil, že ak sa táto nemocnica nevybuduje, nebudeme mať kde vzdelávať budúcich lekárov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.