Ruská armáda utrpela pri pokuse o prechod rieky Siverskyj Donec pri meste Bilohorivka jednu z najťažších jednorazových strát od začiatku vojny proti Ukrajine. Za obeť padli desiatky kusov ruskej ťažkej techniky. Straty na životoch nie sú známe, ale môžu sa pohybovať desiatkach či dokonca v stovkách mužov.

Ukrajinskej armáde sa podarilo uskutočniť jeden z najúspešnejších protiútokov od začiatku ruskej invázie. Vyplýva to z informácií a fotodokumentácie, ktorú zverejnilo tamojšie ministerstvo obrany a Generálny štáb ozbrojených síl Ukrajiny.

Kyjev uviedol, že jeho armáda zničila v Luhanskej oblasti dva pontónové mosty pri meste Bilohorivka, ktoré ruské jednotky používali na prechod cez rieku Siverskyj Donec. Okupačné jednotky sa v oblasti snažia dobyť strategické mestá Severodoneck a Lysyčansk. Obe mestá majú okolo 100-tisíc obyvateľov.

Aký je odhad škôd?

Na zverejnených záberoch na sociálnych sieťach vidno poškodené mosty a najmenej 50 zničených ruských tankov a bojových vozidiel pechoty na brehu rieky či v neďalekom lese.

Vzhľadom na to, že jedno vozidlo obsluhuje minimálne trojčlenná posádka a cena tankov sa pohybuje v rozmedzí dvoch až štyroch miliónov eur, útok si mohol vyžiadať minimálne desiatky životov a škody na majetku vo výške desiatok miliónov eur.

Zničený pokus ruskej armády o prechod cez rieku Siverskyj Donec pri Bilohorivke. Foto: Ozbrojené sily Ukrajiny

V tomto regióne už niekoľko dní zúria ťažké boje. Najvyšší predstaviteľ Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj označil Bilohorivku za "pevnosť", ktorá – podobne ako mesto Mariupol – na seba viaže veľké množstvo ruských jednotiek.

(viac…)

Najnovšie autorské články