12. mája, 09:22

Neúspech amerických demokratov: Senát odmietol spraviť z práva na potrat federálny zákon

Neúspech amerických demokratov: Senát odmietol spraviť z práva na potrat federálny zákonJoe Biden. Foto: TASR/AP

Demokratom sa v americkom Senáte nepodarilo presadiť návrh Zákona o ochrane zdravia žien, ktorý by vo federálnej legislatíve zakotvil právo na interrupciu. Išlo skôr o symbolický pokus vyvinúť tlak po tom, čo unikol návrh rozhodnutia Najvyššieho súdu USA zrušiť verdikt v prípade Roe vs. Wade.

Americkej demokratickej strane sa nepodarilo v stredu v Senáte získať potrebných 60 hlasov pre návrh zákona, ktorý by vo federálnej legislatíve zakotvil právo na interrupciu.

Demokrati potrebovali na návrh Zákona o ochrane zdravia žien, ktorý už predtým schválila Snemovňa reprezentantov, získať v 100-člennom Senáte dovedna 60 hlasov, aby sa o jeho schválení vôbec hlasovalo. Republikáni a demokrati majú v tejto hornej komore Kongresu po 50 kresiel.

Ako píše AFP, išlo teda najmä o symbolickú reakciu Demokratickej strany na očakávané rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zrušiť svoj historický verdikt v prípade Roeová verzus Wade z roku 1973, ktorý garantuje právo žien na interrupcie. Proti návrhu zákona hlasovalo všetkých 50 republikánskych senátorov, ako aj konzervatívny demokrat Joe Manchin.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.