Neúspech amerických demokratov: Senát odmietol spraviť z práva na potrat federálny zákon

Joe Biden. Foto: TASR/AP

Demokratom sa v americkom Senáte nepodarilo presadiť návrh Zákona o ochrane zdravia žien, ktorý by vo federálnej legislatíve zakotvil právo na interrupciu. Išlo skôr o symbolický pokus vyvinúť tlak po tom, čo unikol návrh rozhodnutia Najvyššieho súdu USA zrušiť verdikt v prípade Roe vs. Wade.

Americkej demokratickej strane sa nepodarilo v stredu v Senáte získať potrebných 60 hlasov pre návrh zákona, ktorý by vo federálnej legislatíve zakotvil právo na interrupciu.

Demokrati potrebovali na návrh Zákona o ochrane zdravia žien, ktorý už predtým schválila Snemovňa reprezentantov, získať v 100-člennom Senáte dovedna 60 hlasov, aby sa o jeho schválení vôbec hlasovalo. Republikáni a demokrati majú v tejto hornej komore Kongresu po 50 kresiel.

Ako píše AFP, išlo teda najmä o symbolickú reakciu Demokratickej strany na očakávané rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zrušiť svoj historický verdikt v prípade Roeová verzus Wade z roku 1973, ktorý garantuje právo žien na interrupcie. Proti návrhu zákona hlasovalo všetkých 50 republikánskych senátorov, ako aj konzervatívny demokrat Joe Manchin.

Americký prezident Joe Biden po neúspešnom hlasovaní sľúbil, že nikdy „neprestane bojovať za ochranu prístupu k reprodukčnej starostlivosti pre ženy“ a vyzval Američanov, aby si volili senátorov, ktorí budú konať rovnako.

Tisíce ľudí minulý týždeň v New Yorku protestovali proti zverejnenému návrhu stanoviska Najvyššieho súdu USA o zrušení verdiktu v prípade Roeová verzus Wade. Protesty sprevádzalo fingované zabíjanie deti či výzvy na pálenie eucharistie. Konali sa pred katolíckymi kostolmi, ale aj priamo v nich. Davy neobišli ani domy sudcov Najvyššieho súdu. Vo Wisconsine dokonca niekto podpálil budovu pro-life organizácie.

Ak by súd návrh potvrdil, bolo by na jednotlivých štátoch USA, či by povolili legálne vykonávanie interrupcií.

Reprodukčné práva budú s najväčšou pravdepodobnosťou jednou z hlavných tém nadchádzajúcich novembrových volieb do oboch komôr Kongresu, komentuje AFP. Voľby rozhodnú o tom, ktorá strana bude ovládať tieto zákonodarné zbory.

(tasr, sak)

Ďalšie články