Už vyše týždňa sa EÚ dohaduje na zastavení dovozu ruskej ropy. Námietky má Slovensko, Česko, ale neoblomné veto vyjadrilo najmä Maďarsko. Chce väčšie výnimky, finančné kompenzácie a na Chorvátsko vytiahlo Trianon. V Maďarsku aj na Slovensku má dôležité slovo maďarský koncern MOL, ktorý vlastní Slovnaft. V dozornej rade MOL-u sedí známy slovenský exminister.

Šiesty balík európskych sankcií na Rusko je zatiaľ najtvrdším orieškom, ktorý sa nedarí rozlúsknuť. Minulý týždeň ho predstavila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Po menej bolestivých krokoch prichádza na opatrenia, ktoré Rusku uškodia, ale nezanedbateľne ich pocítia aj členské štáty EÚ – a v rôznej miere.

Ukážkovým príkladom je ruská ropa. Kým západné a prímorské štáty majú na výber niekoľko zdrojov a typov čierneho zlata, vnútrozemské stredoeurópske štáty sa ocitli v komplikovanejšej situácii.

Slovensko, konkrétne rafinéria Slovnaft, je závislé od ruskej ropy úplne, Maďarsko má z Ruska 70 percent dodávok, Česko len polovicu. Problém je v tom, že Slovnaft je nastavený na spracovávanie ruskej ropy, čo by znamenalo drahú a podľa ministra hospodárstva roky trvajúcu prestavbu rafinérie. Preto trojica štátov žiadala výnimku z embarga.

Najnovšie autorské články