16. mája, 05:48

Ako sa ukrajinské delostrelectvo stalo najefektívnejším na svete

Ako sa ukrajinské delostrelectvo stalo najefektívnejším na sveteVojaci delostrelectva ukrajinskej armády. Foto: TASR/AP

Pokiaľ sa snažíte z medzinárodných zdrojov sledovať vojnu na Ukrajine, možno ste zaznamenali meno Trent Telenko. Nie je to žiadny stratég ani ideológ, historik či znalec východnej Európy, profesionálny komentátor či influencer. Je to vojenský veterán, ktorý na Twitteri zaujal výkladom na tému, o ktorej desaťtisíce ľudí pred polrokom netušili, ako ich bude zaujímať: význam údržby pneumatík pre bojaschopnosť armády.

Vedel vysvetliť, čo sa snaží fungujúca armáda pre ich údržbu robiť. Pretože vojenské vozidlá sú často v službe rádovo dlhšie ako naše autá, pneumatiky nesprávnym zaobchádzaním trpia a keď potom techniku musíte nasadiť, dopadnete ako ruská armáda. Jeho cvičené oko si na fotografiách prichádzajúcich z bojiska všimlo, že to neuveriteľné množstvo Rusmi opustenej kolesovej techniky spadá na vrub nielen taktickým chybám v boji, ale aj tomu, že im jednoducho odišli pneumatiky.

Aj to je tvár prvej veľkej vojny vedenej v ére sociálnych sietí – nielen propaganda či „messaging“, ale aj agregácia obskúrnych znalostí rozptýlených medzi dosiaľ neznámymi ľuďmi, medzi ktorými sa vynorí niekto s talentom „prekladať“ ich pre normálnych ľudí.

Okrem iného je úplne jedno, kto Telenko presne je. Nejaké úvahy o tom, či nejde o pseudonymný účet, o spravodajskú operáciu, dezinformáciu či fake news, tu neprichádzajú do úvahy – jeho písanie hovorí samo za seba. Propagandista možno dokáže saturovať zábery z boja, ktoré zodpovedajú estetike fanúšikov počítačových hier a vojnových filmov (Kadyrovovi „tiktokoví vojaci“ sú extrémnym príkladom). Ale propagandistovi by nenapadlo manipulovať fotografie podľa toho, čo vypovedajú o pneumatikách. Jednoducho preto, že to netuší.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.