11. mája, 16:57

Povinné solárne panely na budovách či vyšší podiel obnoviteľnej energie. Uniknutý návrh prezrádza plány eurokomisie

Povinné solárne panely na budovách či vyšší podiel obnoviteľnej energie. Uniknutý návrh prezrádza plány eurokomisieIlustračné foto: TASR/Eduard Fašung

Európska komisia plánuje zvýšiť cieľ na podiel obnoviteľných energií a zároveň znížiť závislosť od ruských energií. Vyplýva to z uniknutého dokumentu, v ktorom navrhuje povinnú fotovoltiku pre nové budovy či skrátiť povoľovacie procesy.

Samotné návrhy zverejní Komisia pravdepodobne 18. mája ako súčasť úniových plánov na zníženie závislosti od ruskej energie ako reakcie na inváziu na Ukrajinu. Návrh okrem zníženia závislosti predpokladá aj zníženie emisií a dostupné ceny pre firmy a občanov Únie.

Komisia v dokumente konštatuje, že pre naliehavú potrebu potrebu urýchliť šírenie obnoviteľnej energie by sa mal zvýšiť cieľ EÚ v tejto oblasti. Aké percento bude novým zámerom, ešte nie je jasné, pretože v dokumente sa uvádza ako “XX” v hranatých zátvorkách. Súčasná méta Únie predpokladá dosiahnutie 32-percentného podielu energií z obnoviteľných zdrojov.

Už vlani pritom Európska komisia navrhla zvýšiť cieľ na 40 percent a ako reakciu na ruskú inváziu koncom apríla navrhla zvýšiť cieľ na 45 percent. Nový zámer bude závisieť od rozhodnutia jednotlivých krajín EÚ a europarlamentu. Práve v Európskom parlamente existuje pre tento cieľ už silná podpora. Návrh má rovnako podporu viacerých členských štátov, pričom ale nie je jasné, či tvoria väčšinu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.