12. mája, 06:28

Belosi majú z rasizmu prospech, hlásala LGBT stránka nemeckého ministerstva

Belosi majú z rasizmu prospech, hlásala LGBT stránka nemeckého ministerstvaUmelkyňa Melissa Pennyová maľuje portrét Afroameričana Georgea Floyda. Foto: TASR/AP

Nemecká vláda financuje z peňazí daňových poplatníkov webovú stránku, ktorá označovala belochov ako ľudí profitujúcich z rasizmu a černochov ako tých, ktorí sú naopak ovplyvnení inštitucionálnym rasizmom. Pobúrené je dokonca aj vedenie veľkých nemeckých novín Die Welt. Podobné myšlienkové konštrukty rezonujú najmä za veľkou mlákou.

Takzvaná kritická rasová teória, ktorá nabrala na sile po smrti Afroameričana Georgea Floyda zabitého belošským policajtom Derekom Chauvinom v americkom Minneapolise v roku 2020, dala o sebe najnovšie vedieť na území Európy.

Koncept, ktorého súčasťou je aj presvedčenie, že ľudia bielej farby pokožky sa rodia privilegovaní a už aj bežným spôsobom života udržiavajú štrukturálne rasistickú spoločnosť, si totiž osvojila aj nemecká vláda, konkrétne ministerstvo pre rodinu.

Rezort na svojej novovytvorenej stránke Regenbogenportal [Regenbogen znamená v preklade z nemčiny dúha, pozn. red.], ktorá je venovaná pomoci rodinám s aspoň jedným rodičom patriacim do LGBT komunity, zaujal veľmi zvláštnym slovníkom.

Spolkové ministerstvo pre rodinu, seniorov, ženy a mládež so sídlom v Berlíne. Foto: Bundesregierung.de

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.