11. mája, 15:01

Pápež reaguje na výzvu dúhového kňaza Jamesa Martina k homosexuálom: Boh volá všetkých, hriešnikov aj spravodlivých

Pápež reaguje na výzvu dúhového kňaza Jamesa Martina k homosexuálom: Boh volá všetkých, hriešnikov aj spravodlivýchIlustračný záber. Foto: TASR

V Nemecku už po druhý raz napriek zákazu pápeža duchovní žehnali homosexuálne páry. Na ceremónii sa zúčastnil aj jeden biskup. František napísal vľúdny list voči osobám LGBT.

Pápež František nedávno napísal krátky list americkému jezuitovi Jamesovi Martinovi, ktorý sa pastoračne venuje komunite LGBT. Hlavný pastier katolíckej cirkvi mu odpovedal na niekoľko otázok. Jedna z nich znela, čo by povedal LGBT katolíkovi, ktorý zažil odmietnutie zo strany cirkvi. Jorge Bergoglio odpísal:

„Chcel by som, aby to nepovažovali za odmietnutie zo strany cirkvi, no skôr ľuďmi v cirkvi. Cirkev je matka a volá k sebe všetky svoje deti. Vezmite si napríklad podobenstvo o pozvaných na hostinu: „spravodliví, hriešnici, bohatí a chudobní a podobne“ [Mt 22,1-15; Lk 14,15-24]. Selektívna cirkev, čistokrvná cirkev nie je Svätou Matkou Cirkvou, ale skôr sektou.“

Ide o ďalší príklad pápežovej otvorenosti, no jeho slová a gestá si po svojom vykladajú najmä v Nemecku, komentovali niektorí vatikanisti vo svetle najnovších udalostí.

Nič z toho neprotirečí katechizmu a učeniu katolíckej cirkvi, ktoré rozlišuje medzi hriechom a hriešnikom. V dnešnom svete a aj v dnešnej cirkvi sa to však často chápe inak.

Katolícki duchovní totiž v utorok vo viacerých mestách Nemecka požehnali niekoľko desiatok homosexuálnych zväzkov. Túto prax minulý rok vyslovene zakázala vatikánska Kongregácia pre náuku viery po konzultácii s pápežom Františkom. Vysvetlila, že takýto zväzok je hriešny, pričom „je nevyhnutné, aby to, čo sa požehnáva, bolo objektívne a pozitívne v poriadku, aby získalo a vyjadrilo milosť podľa Božích plánov vpísaných do stvorenstva“.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.