Do platnosti vstúpila 1. januára právna úprava, ktorá umožňuje, aby sa absolvent mohol vzdať nadobudnutého titulu. Akademická pôda žiada, aby politici, ktorým odhalili plagiátorstvo záverečných prác, tak urobili.

Začiatkom volebného obdobia sa prejavilo viacero koaličných káuz spätých s plagiátorstvom. Medzi prvými obvinenými bol predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorého obvinil vtedajší predseda strany Spolu Miroslav Beblavý. Svoju diplomovú prácu zo Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici mal Kollár odpísať od svojho školiteľa. Ten mu napriek tomu umožnil titul získať.

Kollár na tlačovej besede tieto obvinenia poprel a uviedol, že konal v súlade so zákonom, pretože jeho záverečná práca pri kontrole originality splnila potrebný počet percent. „Moja zhoda je 24,45 percenta. Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva,“ povedal Kollár. Odstúpiť z funkcie predsedu parlamentu preto odmietol.

Beblavý sa bližšie pozrel aj na bakalársku prácu ďalšej poslankyne Sme rodina Petry Krištúfkovej. Tá svoju prácu s názvom Vybrané indikátory sociálnej dimenzie kvality života - rodina odovzdala na rovnakej vysokej škole.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.