12. mája, 06:28

Putinova stratégia bez zmien. A čo ukrajinská?

Putinova stratégia bez zmien. A čo ukrajinská?Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Pondelkový prejav Vladimíra Putina pri príležitosti Dňa víťazstva bol veľkým sklamaním. Očakávalo sa nejaké prelomové oznámenie. V podstate pripadali do úvahy dve možnosti. Prvá bola eskalácia a formálne vyhlásenie „špeciálnej vojenskej operácie“ za vojnu. To by právne umožnilo Rusku začať mobilizáciu a poslať na Ukrajinu toľko potrebné posily.

Druhou možnosťou bolo vyhlásenie operácie za úspech a jej ukončenie. Nestalo sa ani jedno. Putin prirovnal súčasných ruských vojakov k bojovníkom Červenej armády, ktorá porazila Hitlera. Zopakoval svoje výmysly o nacistoch a banderovcoch, vyhlásil, že invázia na Ukrajinu bola preventívnym úderom, pretože Kyjev sa snažil získať atómovú zbraň, chystal inváziu na Krym a Donbas a opevňovalo sa tam NATO. A nakoniec poďakoval medikom. Vyzerá to, že zo strany Kremľa bude vojna pokračovať v nezmenenej podobe.

Že by Putin pod rúškom „úspechu“ ukončil vojnu, bolo vždy veľmi nepravdepodobné. Ruská armáda na Ukrajine nedosiahla takmer žiadne ciele. Ukončenie ofenzívy, aj keby to Putin prezentoval ako víťazstvo, by oklamalo málokoho a bolo by neprípustnou stratou tváre.

Formálne vyhlásenie vojny a mobilizácia naráža zase na celý rad vojenských a politických problémov. Mobilizácia je obrovská logistická operácia. Desaťtisíce až státisíce brancov je potrebné ubytovať, dodať im zbrane, muníciu, oblečenie a jedlo, poskytnúť aspoň základný výcvik a transportovať na front. Rusi zrejme nemajú ani dostatok dôstojníkov, ktorí by brancom velili. Vzhľadom na to, že Rusi majú problémy zásobovať tú armádu, ktorú už na Ukrajine majú, je pravdepodobné, že mobilizácia by iba znásobila chaos a vojensky by aspoň niekoľko mesiacov nemala príliš vplyv.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.