11. mája, 15:15

Čo povedal pápež František ženám dôstojníkov z pluku Azov

Čo povedal pápež František ženám dôstojníkov z pluku AzovUkrajinské ženy po stretnutí s pápežom v Ríme. Foto: Bohumil Petrík

Pápež František sa na záver generálnej audiencie stretol s manželkami dôstojníkov, ktorí bojujú v ukrajinskom meste Mariupol. Sľúbil, že sa bude za ne aj za ich manželov modliť.

Je to len niečo vyše týždňa, čo pápež hovoril o „štekote NATO pred ruskými dverami“ a už je tu ďalšie výrazné gesto pápeža Františka. Ukrajinky Katarína a Júlia v uplynulých dňoch napísali pápežovi a včera dostali pozvanie na krátke stretnutie hneď po generálnej audiencii na Námestí svätého Petra. Prišli za katolíckym lídrom so žiadosťou o pomoc a toto stretnutie považujú za „historický moment“.

„Všetci spoločne dúfame, že to pomôže zachrániť našich manželov, vojakov, ktorí sú v Azovstale v Mariupole. Dúfame, že toto stretnutie nám dá šancu zachrániť ich životy,“ povedala Katarína, manželka veliteľa Denisa Prokopenka.

Muži týchto dvoch žien sú vojaci v takzvanom Azovskom pluku a bojujú v meste Mariupol na východe krajiny proti Rusom. Tento pluk vyvoláva silné kontroverzie, používa fašistickú symboliku a hoci jeho advokáti hovoria, že je už pod velením ukrajinskej armády, stále si svojich regrútov riadi sám. Azovský pluk je skrátka tým, čo sa na Ukrajine najviac kryje s ruskou propagandou o denacifikácii.

Čo im pápež povedal?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.