Samuel Kolesár Vysokoškolský študent a stážista v Štandarde

Uplynul viac ako týždeň od úniku návrhu rozhodnutia Najvyššieho súdu USA v prípade Roe vs. Wade. Ministerka financií Spojených štátov Janet Yellenová vyhlásila, že zrušenie práva žien na potrat by malo negatívny vplyv na americkú ekonomiku a na tamojší pracovný trh. Z radov senátorov sa ozvali podporné aj kritické hlasy.

Od úniku návrhu rozhodnutia Najvyššieho súdu USA, ktorým by sa zrušil rozsudok vo veci Roe vs. Wade, prelomové rozhodnutie z roku 1973, ktorým sa garantovalo právo žien na interrupciu, uplynulo niečo vyše týždňa. Táto otázka dominovala aj na pojednávaní o výročnej správe Rady pre dohľad nad finančnou stabilitou, ktorá je súčasťou ministerstva financií Spojených štátov.

Šéfka rezortu Janet Yellenová podľa jej vyhlásení verí, že zmena rozsudku v prípade Roe vs. Wade bude mať negatívny vplyv na vývoj ekonomiky. Uviedla, že zrušenie práva žien v USA na potrat poškodí americké hospodárstvo, pretože by to niektorým ženám zabránilo dokončiť si vzdelanie, utrpel by ich celoživotný zárobkový potenciál a tiež by sa znížila ich účasť na trhu práce.

Yellenová tiež tvrdí, že ženy by sa po zmene rozsudku nemohli slobodne rozhodovať, kedy a či chcú mať deti, a to by bol krok späť pre Spojené štáty. Zákon sa však týka práv na potrat, o ktorých bolo na Štandarde písaných viacero článkov, a nie slobodného plánovania rodičovstva.

Najnovšie autorské články