15. mája, 06:33

Posledné preteky: Film o priateľstve a odvahe, ktorý sa zmení na boj o život

Posledné preteky: Film o priateľstve a odvahe, ktorý sa zmení na boj o životFilm Posledné preteky. Foto: Poslední závod/FB

Preteky sa presúvajú pre zlé počasie. Koľkokrát sme to už počas pretekov zimných športov počuli a nič to pre nás neznamenalo. Keď si pozriete film Posledné preteky, ten oznam budete vnímať inak. Môže sa za tým skrývať dráma.

Príbeh lyžiara Bohumila Hanča a jeho verného priateľa Václava Vrbatu je v Česku pomerne známy. Filmového spracovania sa dočkal už v roku 1956 v snímke Synovia hôr. Český režisér Tomáš Hodan do nového príbehu pridáva ďalšiu dôležitú osobu, na ktorú sa v istých obdobiach nepozeralo až s takým obdivom, dokonca o nej mnohí ani nepočuli. No pri záchrane Hanča zohrala dôležitú úlohu.

Ide o všestranného športovca a priateľa Hanča aj Vrbatu, volal sa Emerich Rath. Bol to český Nemec, ktorý však mal výrazné české cítenie, preto ho aj počas pretekov brali ako svojho, čo sa o mnohých iných pretekároch nemeckého pôvodu v tom období nedalo povedať. Dej sa odohráva v dvoch časových líniách, a to v roku 1913 a v roku 1959.

Český Nemec, na ktorého sa takmer zabudlo

Príbeh sa začína v roku 1959, keď prichádza už onedlho sedemdesiatnik Rath pracovať ako kurič na horskú chatu. Keď jej prevádzkovatelia zisťujú, že ide o českého Nemca, nie sú z toho nadšení. Ale nemôžu ho vyhodiť, pretože k nim bol pridelený. Počas socializmu to tak proste fungovalo. Rath však z Československa po druhej svetovej vojne nemusel odísť, pretože ukrýval českého Žida. Starnúceho Ratha si zahral Oldřich Kaiser, ktorý sa roly zhostil presvedčivo. Je až škoda, že jeho postava nedostala viac priestoru.

Do chaty prichádza list, v ktorom pozývajú Ratha na olympiádu do Ríma v roku 1960, kam chcel ísť na bicykli. Preto mu má majiteľ chaty napísať posudok pre úrady v komunistickom Československu, aby mu cestu schválili. Napokon sa to nepodarilo. Majiteľ sa však s Rathom začína viac rozprávať, až mu český Nemec rozpovie príbeh, ktorého bol súčasťou. Vtedy sa dej na dlhšiu dobu presúva tesne pred prvú svetovú vojnu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.