10. mája, 13:03

Zelenskyj v slovenskom parlamente: Ak Rusov nezastavíme, potiahnu aj na Slovensko

Zelenskyj v slovenskom parlamente: Ak Rusov nezastavíme, potiahnu aj na SlovenskoNa snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vystúpil prostredníctvom telemostu počas 65. schôdze Národnej rady SR 10. mája 2022 v Bratislave. Foto: TASR / Pavol Zachar

Viem, že je to pre vás ťažké, ale sankcie na ruské suroviny sú nevyhnutné, vyhlásil v slovenskom parlamente ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ocenil slovenskú humanitárnu pomoc, dodávky zbraní a podporu ukrajinského členstva v EÚ. Varoval Slovensko pred surovinovou závislosťou od Ruska a vyzdvihol postoj prezidentky a premiéra.

Po viacerých svetových parlamentoch vystúpil v utorok cez telemost Zelenskyj aj v slovenskej snemovni. Uviedol ho predseda parlamentu Boris Kollár.

„Vážený pán Zelenskyj, som si vedomý, v akej ste ťažkej situácii. O to som radšej, že sa nám prihovoríte,“ uviedol Kollár. Zhrnul postoje Slovenska a jeho poslancov, ktorí uznesením odsúdili ruskú inváziu a podporili materiálnu, humanitárnu i vojenskú pomoc. Tiež pripomenul, že Slovensko poskytlo útočisko ukrajinským utečencom.

„Hodnota mieru je nevyčísliteľná a túži po nej 40 miliónov Ukrajincov, pevne verím, že sa vám ho podarí čo najskôr dosiahnuť,“ uzavrel Kollár.

Ďakujeme za pomoc

„Ceníme si vašu solidaritu s Ukrajinou,“ začal príhovor Zelenskyj odetý v tradičnej vojenskej zelenej. Ocenil podporu od prezidentky Zuzany Čaputovej, premiéra Eduarda Hegera aj poslancov. „Bolo by dobré, aby sa to aj iné štáty Európy a sveta od vás naučili.“

Rusko podľa neho zaútočilo na Európu a Ukrajina je len začiatkom. „Keď nezastavíme ruské vojská páchajúce zločiny v Buči a Boroďanke, nezastavia sa ani pred územím Slovenska,“ pokračoval Zelenskyj. Pripomenul, že Heger miesta masakier videl ako jeden z prvých zahraničných politikov na vlastné oči.

Poďakoval sa za všetku pomoc a privítal by ďalšie dodávky zbraní.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.