Slovenské národné divadlo uviedlo tento rok už niekoľko nových titulov, jedným z nich bolo aj predstavenie Špina, ktoré malo premiéru koncom marca. Predstavenie prišlo z Maďarska, autorom je súčasný dramatik Béla Pintér.

Pred pár rokmi na Nitrafeste s týmto predstavením vystúpilo maďarské divadlo pod vedením Bélu Pintéra, u nás ho režíroval Ján Luterán a dostalo sa na dosky Slovenského národného divadla. Najbližšie sa hrá dnes (v sobotu) večer alebo v júni dvakrát.

Manželský pár Irena a Attila, ktorých si zahrali Monika Hilmerová a Alexander Bárta, sa už niekoľko rokov neúspešne pokúšajú o dieťa. Predstavenie sa začína príchodom lekára, ktorý im oznámi smutnú správu, ktorú nechce počuť žiadna žena túžiaca po dieťati. Pri operácii museli Irene vybrať maternicu. Ich malá šanca otehotnieť sa úplne stratila, vlastné dieťa už nikdy nebudú mať.

Samo o sebe veľká téma, no súčasný maďarský autor do hry vložil aj ďalšie témy (aj s politickým znamienkom).

Predstavenie otvára tému rasizmu a predsudkov

Sledujeme vývoj vzťahu, utuženie aj krízu. Bezdetný pár má aj inú možnosť, dieťa si môžu adoptovať. Irena je sociálna pracovníčka a vie, že na bábätko budú čakať aj dva roky. V detskom domove sa spoznávajú s dospievajúcou Rózsou, ktorú prezývajú Špina. Irena sa rozhodne, že práve Rózsu si chce vziať domov. Rózsa však nechce odísť bez svojej najlepšej kamarátky Anity.

Foto: Robert Tappert/SND.sk

S oboma dievčatami sa presťahujú do malej maďarskej dediny, v ktorej vládne veľká dávka netolerancie. Ako to už býva, všetci sa na dedine poznajú a majú potrebu rozoberať tých druhých. Príchod Attilu a Ireny s oboma dievčatami sa medzi dedinčanmi nestretne s veľkým pochopením.

(viac…)

Najnovšie autorské články