9. mája, 17:58

Lengvarský chce postaviť štyri až päť nemocníc. Nemáme však projekty a nevieme, kde by mali stáť

Lengvarský chce postaviť štyri až päť nemocníc. Nemáme však projekty a nevieme, kde by mali stáťNa snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Bratislave vo štvrtok 5. mája 2022. Foto: TASR/Martin Baumann

Najbližšie dni má ministerstvo zdravotníctva rozhodnúť o tom, ktoré nemocnice sa postavia z Plánu obnovy. Vláda sa v programovom vyhlásení zaviazala zlepšiť stav univerzitnej zdravotnej starostlivosti, chýbajú jej však príslušné projekty. Riaditelia regionálnych nemocníc zas nesúhlasia s tým, aby sa európske peniaze investovali len do veľkých nemocníc.

Tento týždeň má padnúť rozhodnutie o tom, ktoré nemocnice sa na Slovensku postavia z Plánu obnovy. Na novú sieť nemocníc a nákup ich technického vybavenia sa vyhradila takmer jedna miliarda eur. Investícia sa delí na tri časti.

Prvou je shell & core, ktorá ráta s výstavbou 1 035 lôžok v nových nemocniciach na úrovni „hrubej stavby“. Druhou je full fitout, kde sa má postaviť 870 plne vybavených lôžok v nových nemocniciach. A posledná časť ráta s rekonštrukciou 495 lôžok. 

Lengvarský chce štyri až päť nemocníc

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) vo štvrtok povedal, že rezort by chcel do roku 2026 postaviť štyri až päť nemocníc. Väčšina z nich by sa vraj mala postaviť kompletne.

Má to háčik – nemocniciam chýbajú projekty a stále nie je jasné, ako bude vyzerať optimalizovaná sieť nemocníc, ktorú minulý rok schválil parlament. Teda ktoré nemocnice sa budú špecializovať a ktoré budú slúžiť na doliečovanie.

Chceme za štyri roky postaviť štyri nové nemocnice, pričom nemáme projekty a ani nevieme, kde budú stáť.

Experti sa začínajú prikláňať k názoru, že peniaze nestihneme vyčerpať. V súvislosti s výstavbou nemocníc preto Lengvarský požiadal o zvolanie koaličnej rady. Tá sa má konať v pondelok večer. Minister chce na nej predstaviť návrh riešenia, ktorý by „plnil programové vyhlásenie vlády a pomohol efektívne využiť peniaze z Plánu obnovy“.

Štátne univerzitné nemocnice sú najdôležitejšie

V programovom vyhlásení sa vláda zaviazala posilniť najmä univerzitnú zdravotnú starostlivosť, ktorú na Slovensku poskytujú tri nemocnice – v Bratislave, Martine a Košiciach. Na rozdiel od bežných nemocníc, tie univerzitné zdokonaľujú používané liečebné postupy, čím zvyšujú kvalitu života pacientov. Vyriešiť môžu aj personálny nedostatok v slovenskom zdravotníctve.

Vláda sa preto zaviazala vybudovať do piatich rokov komplexnú koncovú univerzitnú nemocnicu v Bratislave na Rázsochách. O jej význame hovoril v rozhovore pre Štandard dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Šteňo.

Tá sa celé dekády odkladala, hoci sa do nej koná príprava takmer polovice budúcich lekárov, ktorí ostanú na Slovensku. Z peňazí z Plánu obnovy by sme teraz stihli Rázsochy postaviť práve na úroveň „hrubej stavby“.

Vláda si v programovom vyhlásení predsavzala pokračovať aj v projekte výstavby novej Martinskej univerzitnej nemocnice a pripraviť koncepciu rozvoja univerzitných nemocníc v Košiciach a v Banskej Bystrici. Úplne nové lôžka v novej nemocnici by sme mohli zafinancovať z časti full fitout Plánu obnovy.

Tu už začínajú prvé problémy. Martinská univerzitná nemocnica by mala mať podľa zdravotníckeho analytika INEKO Dušana Zachara zhruba 650 lôžok. Európske peniaze sme dostali dokopy na 870 lôžok.

„Ak by sme postavili Martin, ostane už len približne dvesto lôžok, za čo možno postaviť časť Bystrice alebo Košíc, ale žiadne nemocnice v iných regiónoch. Tým chcem povedať, že si nemyslím, že je správne postaviť z Plánu obnovy jednu, dve štátne nemocnice a tam sme skončili. Ja si myslím, že peniaze majú ísť všade do regiónov. Ak minieme časť na ,holostavbu‘ a časť ,na kľúč‘ len na dve, tri nemocnice, všetky zvyšné nemocnice v regiónoch sa budú musieť ,pobiť‘ o 150 miliónov eur, ktoré sa určili na rekonštrukciu,“ povedala v aprílovom rozhovore pre SME predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková.

Peniaze majú ísť aj do regiónov, nestačí podpora štátnych nemocníc

Rovnako to vidí Asociácia nemocníc Slovenska, ktorá v súčasnosti združuje 75 zdravotníckych zariadení. 

Tá pripomína, že nemocnice v regiónoch by vďaka týmto prostriedkom mohli vybudovať nové lôžkové oddelenia, zrekonštruovať staré oddelenia či vybudovať nové pavilóny. Projekty vraj majú pripravené. Výzvy z Plánu obnovy by sa mali podľa ANS otvoriť pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na typ vlastníctva.

„Ak by čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti malo smerovať len do vybraných štátnych nemocníc, nie je to len nespravodlivé a diskriminačné, ale reálne to naráža aj na časové obmedzenie čerpania investícií z Plánu obnovy,“ upozorňuje Asociácia v stanovisku.

Súkromné nemocnice majú pred tými štátnymi náskok.

Štát to zrejme nestíha, profitovať môže súkromník

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.