9. mája, 06:08

Už v piatok sa začínajú hokejové majstrovstvá. Podarí sa Slovákom nadviazať na úspech z olympiády?

Už v piatok sa začínajú hokejové majstrovstvá. Podarí sa Slovákom nadviazať na úspech z olympiády?

Hokejové Slovensko tento piatok opäť ožije. Štartujú totiž majstrovstvá sveta, ktoré sa odohrajú vo Fínsku. Slovensko si tento rok už jeden hokejový úspech pripísalo.

Majstrovstvá sveta v hokeji odštartujú už tento piatok zápasmi medzi USA a Lotyšskom a našou reprezentáciou a Francúzskom. Hosťujúcou krajinou je tento rok Fínsko, konkrétne mestá Tampere a Helsinki.

Celkovo bude šampionát trvať 16 dní, pričom zavŕšený bude finálovym duelom v nedeľu 29. mája. O medaily sa pobije celkovo 16 národných výberov.

Slovensko bude bojovať v A skupine, ktorej zápasy sa odohrajú v Helsinkách. Našimi súpermi budú postupne Francúzsko, Nemecko, Kanada, Švajčiarsko, Kazachstan, Taliansko a Dánsko.

Vlani po dlhých rokoch v štvrťfinále

Slovenskej reprezentácii sa na minuloročných majstrovstvách podarilo po dlhých ôsmich rokoch postúpiť zo základnej časti do štvrťfinále. V ňom naši chlapci napokon podľahli Spojeným štátom 6:1.

Napriek vysokej štvrťfinálovej prehre však môžeme vlaňajšie majstrovstvá považovať za úspešné. Slovenskí hokejisti pod vedením kanadského kouča Craiga Ramsayho predvádzali oku lahodiaci a útočný hokej, ktorý nás po dlhom čakaní dostal do vyraďovacej fázy. Postup bol pre Slovákov veľkým zadosťučinením, najmä po nešťastnom nepostúpení na domácom šampionáte v roku 2019, keď nám body viackrát ušli vyslovene v posledných sekundách.

Do štvrťfinále sa vlani slovenská reprezentácia nakoniec dostala aj vďaka istej dávke šťastia. Po úspešnom štarte, keď sa jej podarilo dokonca zdolať jedného z hlavných favoritov celého šampionátu Rusko 3:1, nezvládla úplne najlepšie záver základnej časti, po ktorom už nemala postup vo svojich rukách. K tomu slovenským hráčom pomohlo spomínané Rusko, ktoré v záverečnom zápase zdolalo Švédsko 3:2 po samostatných nájazdoch. Namiesto Švédov sa tak z postupu radovali slovenskí fanúšikovia. 

Na snímke Adam Liška (Slovensko) a brankár Cal Petersen (USA), vpravo Zac Jones (USA) vo štvrťfinálovom zápase USA – Slovensko na 84. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v lotyšskej Rige vo štvrtok 3. júna 2021. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na ZOH historický bronz

Práve zdolanie Švédska prinieslo slovenskej reprezentácii historický olympijský bronz na zimnej olympiáde v Pekingu. Hoci Slovákom vstup do turnaja nevyšiel, nakoniec sa vzchopili a začali fanúšikov tešiť kvalitným hokejom, čo v play-off prinieslo svoje ovocie.

V osemfinále si náš národný výber hravo poradil s Nemeckom 4:0 a v štvrťfinále v napínavom súboji zdolal Spojené štáty po samostatných nájazdoch 3:2. V boji o finále však už Slováci nestačili na hráčov Fínska, s ktorými sa im dlhodobo nedarí, a v semifinále prehrali 2:0.

V záverečnom zápase, v boji o bronz, Slováci po senzačnom výkone porazili favorizované Švédsko 4:0, s ktorým navyše v úvode šampionátu prehrali 4:1. A hoci Slováci skórovali dvakrát do prázdnej bránky, predviedli sebavedomý a kvalitný výkon, ktorý priniesol historický úspech a ktorý si budú slovenskí fanúšikovia ešte dlho pamätať.

Najväčšou hviezdou olympiády sa stal vtedy ešte len 17-ročný Juraj Slafkovský, ktorý bol zvolený za najužitočnejšieho hráča turnaja. Taktiež sa so siedmimi gólmi v siedmich zápasoch stal najlepším strelcom. Rovnako sa dostal aj do all-star tímu, do ktorého sa po jeho boku prebojoval aj slovenský brankár Patrik Rybár.

Zvládnutá generálka a zaujímavý káder

Slovenskí hokejoví reprezentanti sa stali víťazmi domáceho prípravného turnaja Kaufland Cup, keď v sobotňajšom zápase zdolali v Žiline Francúzsko 2:0. Práve s Francúzskom odohrá Slovensko v piatok prvý duel na majstrovstvách sveta.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.