7. mája, 16:27

Z Ruska odišlo za tri mesiace 4 milióny Rusov

Z Ruska odišlo za tri mesiace 4 milióny RusovNa snímke demonštranti stoja okolo figuríny s podobizňou ruského prezidenta Vladimira Putina predtým, ako ju zapália počas protestu proti vojne na Ukrajine v gruzínskej metropole Tbilisi. Foto: TASR/AP

Najviac Rusov ušlo do Kazachstanu či Estónska, tisícky smerovali aj do ďalších štátov strednej Ázie, Kaukazu a južnej Európy.

Rusko počas prvých troch mesiacov roka 2022 opustili takmer štyri milióny Rusov. Vyplýva to z oficiálnych štatistík, ktoré v sobotu zverejnila ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB).

Krajiny bývalého Sovietskeho zväzu zaznamenali zvýšený prílev prichádzajúcich obyvateľov Ruska najmä po 24. februári, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu. V Štandarde sme písali o príchode Rusov do Gruzínska či chudobnejšieho Arménska, tisícky Rusov odišli aj do Turecka alebo cez Turecko do iných štátov na Západe či niektorých exotických destinácii.

K Rusom, ktorí svoju vlasť opustili, lebo nesúhlasili s vojnou, sa pripojili tí, ktorí sa obávali uzavretia hraníc, vyhlásenia stanného práva či všeobecnej mobilizácie. To sa však doposiaľ nezrealizovalo.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.