7. mája, 13:40

Prezident Zelenskyj už nežiada návrat Krymu

Prezident Zelenskyj už nežiada návrat KrymuVolodymyr Zelenskyj. Foto: President of Ukraine/flickr.com

Podmienkou mierovej dohody s Ruskom je podľa neho návrat na pozície pred 24. februárom. Po prvýkrát tak pripustil, že Ukrajina uzná ruskú anexiu Krymu, otázny je aj odkaz smerom k Donbasu. Zelenskyj by si želal obnovenie mierových rokovaní.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bol hosťom diskusie londýnskeho think tanku Chatham House, jeho vystúpenie a rozhovor s ním prebehol v piatok ako videokonferencia. Ukrajinský prezident počas vystúpenia povedal prekvapivý výrok, z ktorého vyplýva, že Kyjev už nebude žiadať návrat Krymu, ako o tom doteraz hovoril on aj ďalší predstavitelia Ukrajiny. Až do piatku bolo pozíciou ukrajinského prezidenta, že ak by došlo k zmenám hraníc, museli by to schváliť ukrajinskí voliči v referende. To by znamenalo, že by k tomu nedošlo nikdy.

V piatok však Zelenskyj povedal niečo iné, ako na to upozornila britská verejnoprávna televízia BBC. Práve na otázku tejto televízie Zelenskyj v diskusii odpovedal: „Zastaviť vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou znamená vrátiť sa k stavu z 23. februára,“ to znamená, ako píše BBC, že „Ukrajina nemusí trvať na návrate Krymu ako podmienke mieru s Ruskom“. Krym bol Rusmi anektovaný ešte v roku 2014 pred 8 rokmi.

Zelenského výrok prichádza po tom, ako Rusi sústredili svoje sily na dobytie juhovýchodu Ukrajiny, aby došlo k spojeniu Ruska a Krymu po súši. K tomu už fakticky došlo, Rusi okupujú súvislý pás a snažia sa získať kontrolu nad niektorými bodmi, kde sa Ukrajinci bránia. Napríklad definitívne dobyť Mariupol, kde sa bojuje v továrenskom komplexe Azovstaľ, kde kladie odpor údajne asi dvetisíc vojakov Azovského pluku a skrýva sa niekoľko stoviek civilistov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.