7. mája, 11:25

V Berlíne zakázali na dva dni ruské a ukrajinské vlajky. Ukrajinský veľvyslanec to ostro napadol

V Berlíne zakázali na dva dni ruské a ukrajinské vlajky. Ukrajinský veľvyslanec to ostro napadolNemecký kancelár Olaf Scholz bol koncom týždňa pozvaný na návštevu Kyjeva. Foto: TASR/AP

Polícia v nemeckom hlavnom meste Berlín zakázala na 8. a 9. mája pri 15 pamätníkoch a v ich bezprostrednom okolí vyvesovanie ruských a ukrajinských vlajok, ako aj zobrazovanie ďalších symbolov vrátane písmena „Z“, ktoré sa stalo prejavom podpory ruskej agresie na Ukrajine.

Je to len pár dní, čo sa mali ukrajinsko-nemecké vzťahy vylepšiť, a zase je tu nový problém. K zlepšeniu malo prísť, keď prezident Zelenskyj pozval na návštevu Kyjeva nemeckého prezidenta Steinmeiera a kancelára Scholza. Neuplynul ani týždeň a ukrajinský veľvyslanec v Berlíne Andrij Meľnyk ostro kritizoval vedenie mesta Berlín za zákaz ukrajinských vlajok na demonštráciách pripomínajúcich koniec druhej svetovej vojny.

Nemci tvrdia, že dôvodom na toto opatrenie sú obavy, že medzi ukrajinskými a ruskými skupinami dôjde počas spomienkových akcií pri príležitosti 77. výročia konca druhej svetovej vojny k potýčkam a eskalácii.

Berlínska polícia v uvedených termínoch a na spomínaných miestach tiež zakazuje aj svätojurské stuhy, vojenské uniformy alebo ich časti, a to aj v upravených podobách a tiež pochodové a vojenské piesne. Výnimky platia pre veteránov druhej svetovej vojny, diplomatov a zástupcov delegácií jednotlivých štátov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.