Hosťom nedeľnej diskusnej relácie TA3 V politike bol premiér Igor Matovič (OĽaNO). Vyjadroval sa k plánovanému plošnému testovaniu, nezhodám s koaličným partnerom SaS aj škandálu výnimky pre Štefana Holého (Sme rodina).

Vláda má na mimoriadnom zasadnutí rozhodnúť o masívnom nákupe testov a masívnom testovaní na ochorenie COVID-19. Matovič chce, aby sa členovia vlády zišli ešte v nedeľu, najneskôr v pondelok (11. 1.). Plánuje sa tak vyhnúť zatvoreniu fabrík a zakázu ľuďom chodiť do práce.

Premiér povedal, že práve trvajúci lockdown a ani sprísnené opatrenia prijaté na Silvestra sa na číslach neprejavujú. „Najneskôr zajtra bude mimoriadne rokovanie vlády, kde rozhodneme o masívnom nákupe testov, masívnom testovaní, lebo keď chceme zachrániť fabriky pred tým, aby sme ich zatvorili, musíme nasadiť aj iný nástroj a ten sme si vyskúšali na Orave. Teraz to robíme v Nitre, kde ľudia bez toho, aby nemali test, nemôžu ísť do firmy,“ vyhlásil premiér.

Situácia sa bude naďalšej zhoršovať, pretože nákazlivejšia britská mutácia nového koronavírusu je už na Slovensku podľa premiéra rozšírená. „Už sa nedá ohraničiť, že toto je ohnisko, mutáciu máme všade,“ uviedol.

Holý neurobil nič protizákonné

Ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) premiér odvolať nechce. „Ak by mal Boha pri sebe, ešte dnes sa zbalí z ministerstva hospodárstva,“ vyhlásil s tým, že Sulíkovi by vyhovovalo, keby ho z koalície vyhodili.

Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) neurobil podľa Matoviča nič protizákonné, keď požiadal o výnimku, ktorú mu Úrad verejného zdravotníctva SR udelil. Jeho zlyhanie vidí len v tom, že novinárom hneď neukázal, že má na cesty do Veľkej Británie výnimku z opatrení. „Dokážme vinu, odvolávajme,“ reagoval na otázku, či chce Holého odvolať. O výnimku môžu podľa premiéra požiadať aj bežní občania.

Poslancov parlamentu nakazených novým koronavírusom, ktorí prišli koncom decembra hlasovať do parlamentu, premiér pochválil, pretože prioritou bolo prijať zákon, ktorý podľa neho ochráni zdravie a životy ľudí.

Mladí poslanci by sa očkovať nemali

Hoci sú poslanci súčasťou kritickej infraštruktúry, premiér si myslí, že mladí poslanci by sa nemali ísť dať prednostne očkovať. Nepredpokladá, že mladší poslanci za OĽaNO sa nechajú zaočkovať skôr. Matovič nevidí problém v tom, ak sa nechá zaočkovať mladší človek, ktorý je verejnosti známy, a urobí tak pred kamerami, aby ľudí presvedčil o prospešnosti vakcinácie.

Premiér nemá spomedzi kandidátov na špeciálneho prokurátora osobného favorita. Advokát a exminister Daniel Lipšic je podľa Matoviča mimo politiky už vyše štyroch rokov, preto sa pýtal, či má byť Lipšic naveky diskvalifikovaný z boja o túto funkciu.

Lipšica uznáva ako špičkového odborníka a myslí si, že bude na rovnakej úrovni s ostatnými kandidátmi. Dodal, že ktorýkoľvek z uchádzačov by bol omnoho lepším špeciálnym prokurátorom ako predchádzajúci špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý je v súčasnosti obvinený.

(tasr, EST)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.