5. mája, 17:38

Kým EÚ pripravuje embargo, India žiada ešte väčšie zľavy na nákup ruskej ropy

Kým EÚ pripravuje embargo, India žiada ešte väčšie zľavy na nákup ruskej ropyRuský prezident Vladimir Putin (vpravo) kráča s indickým premiérom Naréndrom Módím pred ich stretnutím v Naí Dillí 6. decembra 2021. Foto: TASR/AP

Európska komisia v rámci najnovšieho balíka sankcií navrhuje embargo na dovoz ruskej ropy. Slovensko a Maďarsko žiadajú o osobitný prístup, keďže patria medzi štáty, ktoré sú najviac závislé od ruskej ropy. Opačný postoj ako Európska únia zaujala India, ktorá zvýšila import zlacnenej ruskej ropy a snaží sa vyrokovať si ešte výhodnejšiu cenu.

Zatiaľ čo Európska únia chce uvaliť embargo na ruskú ropu, India kráča opačným smerom. Juhoázijský gigant je tretím najväčším dovozcom ropy na svete. Dovoz ropy z Ruska je však minimálny, v roku 2020 sa pohyboval pod jedným percentom z celkového indického importu ropy. Vyzerá to však, že tieto čísla budú stúpať.

Indické štátne a súkromné rafinérie nakúpili od začiatku invázie na Ukrajinu viac ako 40 miliónov barelov ruskej ropy, čo je podľa výpočtov agentúry Bloomberg o 20 percent viac ako toky z Ruska do Indie za celý rok 2021.

Juhoázijská krajina sa podľa najnovších informácií snaží získať ešte vyššie zľavy na túto komoditu. India chce nakupovať ruské dodávky ropy za menej ako 70 dolárov (v prepočte 66 eur) za barel, pričom svetová referenčná cena ropy Brent sa vo štvrtok predávala na úrovni 110 dolárov (104 eur) za barel. Chce využiť fakt, že zostáva jedným z mála štátov, s ktorými môže Rusko obchodovať bez zaťaženia sankcií. Ak Rusko pristúpi na cenové požiadavky, indické štátne rafinérie môžu z Ruska odobrať približne 15 miliónov barelov mesačne, čo je asi desať percent z celkového mesačného dovozu ropy.

Indicko-ruské vzťahy

Napriek tomu, že India vyzýva k ukončeniu vojny, k sankciám voči Rusku sa nepridala. Na neutrálny prístup má viacero dôvodov, nielen ropu.

Ashley J. Tellis (vľavo). Foto: FB/Indian Armed Forces Aspirants
(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.