5. mája, 13:57

Ako pápežov pohľad mení vnímanie vojny na Ukrajine

Ako pápežov pohľad mení vnímanie vojny na UkrajinePápež František. Foto: Catholic Church England and Wales/flickr.com
Ľubomír Žák Profesor teológie a katolícky kňaz.

Vojna na Ukrajine vytvorila deliacu čiaru, ktorá rozdelila na dva tábory nielen politiku, ale aj celosvetové kresťanské spoločenstvo vrátane rímskokatolíckej cirkvi. Problémom sú protichodné pohľady na „obrannú vojnu“, jej pravý význam a spôsob vedenia.

Vojna na Ukrajine rozdeľuje a intenzita tejto tendencie narastá. Rozdeľuje nielen tam, kde sa dennodenne bojuje so zbraňami v rukách, ale aj všade navôkol. Výrazná deliaca čiara prechádza aj kresťanským svetom a rímskokatolíckou cirkvou. Rozdeľuje viac ako akýkoľvek iný zo súčasných 169. vojnových konfliktov vedených v mnohých krajinách sveta, ale taktiež viac ako predošlé ničivé konflikty v Iraku, Sýrii alebo Líbyi, počas ktorých boli použité ničivé zbrane, zomieralo nevinné civilné obyvateľstvo, došlo k zničeniu riadneho chodu suverénnych štátov, ich ekonomickej prosperity a hospodárstva, bola spôsobená vážna migračná kríza.

Napriek všetkým týmto smutným udalostiam sa totiž nestalo, že by sa v Cirkvi tak radikálne vyhrotili postoje, symbolicky obvykle znázornené „jastrabmi“ a „holubicami“. Žiaľ, dnes je tomu inak.

Na jednej strane prelietavajú nad našimi hlavami pacifisticky zmýšľajúce holubice, na druhej militantne ladené jastraby. Problémom ich protichodnosti nie je rozlišovanie medzi tým, kto je v prípade ukrajinskej vojny agresor a kto obeť. Je jasné, že v tejto veci nemožno mať žiadnu pochybnosť. Skutočným dôvodom existencie rozdielnych názorov je ponímanie tzv. „spravodlivej“, to jest „obrannej“ vojny. Jej podstaty, významu a spôsobu vedenia.

Prenikavé jastrabie hlasy počuť najmä zo strany tých prelátov, klerikov, teológov či katolíckych intelektuálov, ktorí kladú dôraz na nevyhnutnosť viesť ukrajinskú obrannú vojnu za každú cenu, až do poslednej kvapky krvi. Je to postoj, ktorý považuje nielen za dovolené, ale aj za nutné, volať po rastúcich dodávkach čo najväčšieho množstva zbraní a bojovej techniky do Ukrajiny, pričom je otvorený myšlienke, aby po boku obrancov bojovali aj vojaci iných štátov. Jastraby si tiež myslia, že pokiaľ sa vojna neskončí, Rusi aj ruská kultúra sú potenciálnym nepriateľom. Jastrab nevidí zmysel v diplomatických jednaniach. Mier bude nastolený iba porážkou nepriateľa.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.