5. mája, 11:07

Jediné hlasovanie ukázalo, kto má v parlamente skutočne moc

Jediné hlasovanie ukázalo, kto má v parlamente skutočne mocNa snímke predseda Smeru-SD Robert Fico a líder OĽaNO Igor Matovič. Foto: TASR / Michal Svítok

Robert Fico si napriek vážnym obvineniam zachováva priazeň voličov a stále ovláda parlamentnú diplomaciu i matematiku. Hoci hlasovanie bolo o ňom, významom jeho osobu presahuje. Leitmotív volebnej kampane Igora Matoviča sa nadobro rozplynul.

Týždenný parlamentný maratón ukázal, kto má pri kľúčovom hlasovaní v snemovni najväčšiu moc. Robert Fico použil všetky dostupné zbrane na to, aby sa prípadnej kolúznej väzbe vyhol, a uspel.

Rozhodujúcim taktickým krokom bola politizácia hlasovania. Ak niekto hovorí o nadinterpretácii či nadpráci vyšetrovateľov pri obvinení Fica a jeho kumpánov zo zosnovania zločineckej skupiny, tak by mal prinajmenšom uznať expremiérovu nadinterpretáciu, ba až nafukovanie významu hlasovania o jeho vydaní.

Nie, parlament nehlasoval o tom, že Fico pôjde do kolúznej väzby. Takú právomoc, vďakabohu, nemá. Hlasoval o tom, či to prokurátor môže navrhnúť, a potom by bolo na sudcovi, či taký návrh schváli. Isteže, môžeme špekulovať, že by do väzby išiel rovnako ako Para a Kaliňák. Potom tu špekuláciu dotiahnime do konca – ak sú Ficovi blízki partneri v rovnakej veci vo väzbe, nemal by tam byť aj on?

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.