5. mája, 06:11

To nebolo len hlasovanie o Ficovi. O čom hovoria chýbajúce hlasy

To nebolo len hlasovanie o Ficovi. O čom hovoria chýbajúce hlasyFoto: Martin Baumann/TASR

Jedna vládna strana a dve vládne poslankyne nesúhlasili s vydaním lídra opozície na väzobné stíhanie. Dôvody sú vážnejšie než osoba Roberta Fica.

Ak niekto hovorí, ako predseda OĽaNO a šéf jeho poslaneckého klubu, že to hlasovanie je výsmechom obyčajných ľudí, nesedí to. Žiadosť prokuratúry o vydanie Fica na väzobné stíhanie, ktorú parlament odmietol, neznamená jeho amnestiu, len to, že polícia ho bude vyšetrovať na slobode. Fico sa nevyhne spravodlivosti, len to nebude podľa predstáv polície a prokuratúry. A na to sú dobré dôvody.

Dôsledky Ficovej väzby pre politickú scénu totiž mohli byť horšie ako prínos samotnej kolúznej väzby.  

Nie preto, že ide o Fica, ale pre to, z čoho je obvinený.

Dôvody opísal v Štandarde Vladimír Palko, ktorý sa obáva, že to obvinenie môže dopadnúť ako fraška. Ak to pripustíme, vládni politici, ktorí tomu zabránili, fakticky bránia tomu, aby Fico ťažil z kultu martýra. Fico neunikne spravodlivosti, nemusí uniknúť ani väzbe, len polícia musí ukázať, že naozaj vie, z čoho ho obviňuje.

Existuje však ešte jeden dôvod, prečo chýbali vládnej väčšine hlasy.

Ten dôvod sa týka stavu polície a vyšetrovania. Nehovorím o Romane Tabák, ale najmä chýbajúcich hlasoch zo Sme rodina a zrejme aj poslankyni Hatrákovej. Práve títo poslanci majú totiž dobrý dôvod pochybovať, či vyšetrovatelia a prokurátori postupujú vždy výlučne podľa zákona.

Problém má tri podoby a všetky tri sa týkajú obdobia po voľbách 2020.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.