5. mája, 06:13

Putin rozširuje NATO

Putin rozširuje NATOVladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ani po viac ako dvoch mesiacoch ruskej agresie na Ukrajine nie je úplne zrejmé, aká bola motivácia Moskvy, keď sa do nej púšťala. Kremľológia je o svojrázoch ruského imperiálneho vnímania sveta, sférach ruského záujmu, hlbinách ruskej duše. Všemožných varovaniach, ktoré okolo Ukrajiny Vladimir Putin v posledných rokoch vysielal a Západ ich nevnímal. O chorobách a mentálnom zdraví ruského prezidenta. Skutočná motivácia je veľmi pravdepodobne zmesou všetkých týchto geopolitických, imperiálnych a psychologických ingrediencií. Pomer pozná iba Putin a možno pár jeho najbližších.

Už teraz je ale zrejmé, že z pohľadu ruských záujmov to bude zbytočná vojna. Rusko ňou svoju pozíciu vo svete neposilnilo, ale oslabilo. A nedá sa čakať, že z nej bude mať nejaký zisk. Územný, ekonomický, geopolitický. O psychologických ziskoch je ťažké špekulovať. Sú rýdzo subjektívne. A do hlavy Vladimira Putina asi nevidia ani jeho najbližší.

Čo už dnes podporuje zdržanlivý Scholz

Keby sa Rusko pohrávalo s napätím, ale Ukrajinu nenapadlo, dalo sa pod tlakom vyjednávať o uznaní okupovaného Krymu aj o nejakých špeciálnych statusoch na Donbase. To je teraz pasé. Rusi napáchali príliš veľa hrôz a Ukrajinci zaplatili mnohými obeťami na to, aby sa vzdali časti svojho územia. A Západ na čele so Spojenými štátmi ich k tomu určite nebude nabádať. Keď už aj zdržanlivý nemecký kancelár Olaf Scholz nahlas v rozhovore pre verejnoprávnu televíziu ZDF povedal, že cieľom je stiahnutie Ruska z Ukrajiny. Západ bude Ukrajincov vyzbrojovať, kým budú odhodlaní bojovať.

Aj keby Rusko náhodou napríklad v dobytom Chersone vyhlásilo ďalšiu separatistickú enklávu, ako je v Donecku a Luhansku, nikto relevantný ju neuzná.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.