Snímka zo 4. januára 2021 americký prezident Donald Trump prichádza na predvolebné zhromaždenie za republikánsku senátorku Kelly Loefflerovú v Daltone. Foto: TASR/AP

Charakter muža je jeho osudom, povedal Herakleitos z Efezu. Dnes to platí pre Donalda Trumpa.

Americký prezident, ktorý stvoril trumpizmus ako veľké hnutie, ktorý dokázal pred štyrmi rokmi zvíťaziť proti vôli najmocnejších médií sveta, končí v týchto dňoch v úrade samozneuctením. Obrázky radikálov, hlásiacich sa k nemu, ktorí vtrhli do budovy Kongresu na washingtonskom Kapitole 6. januára, vojdú do dejín. Lebo prostredníctvom médií si to všimol celý svet. A americké médiá sa aj postarajú, aby na to Amerika i celý svet nezabudli.

V čom spočíva Trumpovo zlyhanie? V tom, že bol grobian? Nie, to sa o ňom vedelo od začiatku. Že rozdeľoval spoločnosť? Nie. Kto čo len trochu pozná americkú scénu, vie, že je rozdelená desaťročia. Veď Trump sa po celý čas viac bránil ako útočil. V čom teda? Keď som takmer pred piatimi rokmi prvýkrát o Trumpovi písal, uviedol som, že je to hulvát, ale hovorí pravdy, ktoré sa vtedajšie republikánske elity neodvažovali hovoriť. Pre tú pravdu mu americkí voliči odpúšťali dlho grobianstvo a volili ho.

Trump však po prehratých voľbách 2020 nehovoril pravdu.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.