4. mája, 09:50

Pápež a štekot NATO

Pápež a štekot NATOPápež František a Eduard Heger. Foto: TASR/Michal Svítok

Denník SME obvinil pápeža Františka, že šíri ruskú propagandu. Noviny tým ale nastolili úplne inú otázku. Ešte viac ako červených denníkov sa týka katolíkov v našej politike.

Sme svedkami zaujímavého javu. Pápež František odsudzuje vojnu na Ukrajine, jeho gestá sú výrazné a presvedčivé, ale súčasne robí veci, ktoré nepasujú do mediálneho matrixu a mnohých priaznivcov pápeža Františka – v liberálnych médiách aj medzi katolíkmi – poburujú a/alebo prekvapujú.

Keď pápež vysloví politický názor, tak to, samozrejme, neznamená, že ho musia katolíci poslúchať, nemali by ho ale ignorovať.

Tri nedávne príklady.

Pápež upozorňuje na nebezpečenstvo eskalácie vojny a hrozbu jadrovej vojny zvlášť. Po druhé, usiluje sa o zmierenie a odpustenie ako predpoklad mieru, s čím sa obracia na obidve strany. Demonštrovali to dve ženy, Ukrajinka Irina a Ruska Albina, ktoré spolu niesli kríž na krížovej ceste v Koloseu. A naposledy sa zamyslel nad príčinami vojny na Ukrajine.

Pre Corriere dela Serra povedal: „Možno to bol štekot NATO pred ruskými dverami,” čo viedlo šéfa Kremľa konať takto zle a vyvolať konflikt. “Nedokážem povedať, či ten hnev bol vyprovokovaný,” čuduje sa Bergoglio, “ale mám podozrenie, že mu možno pomohol postoj Západu.”

Nechajme teraz bokom, že SME aj Denník N citujú výrok pápeža nepresne, do úvodzoviek dávajú aj tú časť vety, ktorou Corriere dela Serra dopovedáva, nie cituje pápeža. Pointa je inde.

Tento pápežov výrok nezapadá do výkladu toho, ako vojnu vníma západný mainstream. Preto SME urobí ten najpriamejší a najškoláckejší záver: je to propaganda. Nadpis hovorí: „Pápež používa kremeľský naratív. Hovorí o štekote NATO pred ruskými bránami“ a v texte autorka vysvetlí, že: „Rovnakú rétoriku pritom využívajú najvyšší predstavitelia Kremľa a propagandistické ruské médiá. Vyhlasujú, že Rusko sa cítilo ohrozené Severoatlantickou alianciou. Zároveň však tvrdia, že na Ukrajine žiadna vojna nie je.“

Tvrdí pápež niečo podobné? Tvrdí, že na Ukrajine žiadna vojna nie je?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.