4. mája, 11:14

Čo sa stane, ak sa preorientujeme z ruského plynu na plyn z Blízkeho východu, Afriky či USA

Čo sa stane, ak sa preorientujeme z ruského plynu na plyn z Blízkeho východu, Afriky či USAIlustračné foto: Ladislav Maďar

Snaha európskych štátov odpojiť sa od ruských dodávok zemného plynu nemusí ruský vývoz oslabiť. Vývozcov plynu je obmedzený počet a keď Európa nakúpi plyn na Blízkom východe či v Afrike, ázijské štáty budú nakupovať v Rusku. Táto reorganizácia globálnych tokov však bude nákladná a Slovensko sa ocitne v horšej pozícii.

Európske snahy odpojiť sa od ruského zemného plynu majú za cieľ Rusko oslabiť, aby nemohlo viesť vojnu na Ukrajine. Ukazuje sa však, že prejsť na iné zdroje nie je jednoduché. Vyžaduje to nové obchodné jednania a zmenu infraštruktúry. Je otázne, či táto politika môže vojnu ovplyvniť.

Čas, ktorý Európa potrebuje na zmenu dodávateľov, je zároveň časom, ktorý Rusku poskytuje na hľadanie nových odberateľov. A čas, ktorý Európa potrebuje na vybudovanie potrebnej dovoznej infraštruktúry, je zároveň časom, ktorý Rusku poskytuje pre vybudovanie vývoznej infraštruktúry.

Napokon jediným výsledkom môže byť nákladná reorganizácia svetových tokov zemného plynu. Na tejto reorganizácii si môžu niektoré štáty polepšiť, no svet ako celok stratí. A Slovensko i Ukrajina budú patriť medzi porazených.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.