5. mája, 06:11

Ak podáme hromadné výpovede, bude to, akoby sa zavreli potraviny, vypol prúd a zastavila voda, vraví lekársky odborár

Ak podáme hromadné výpovede, bude to, akoby sa zavreli potraviny, vypol prúd a zastavila voda, vraví lekársky odborár

Na stretnutiach na Úrade vlády si pripadám ako psychiatrický pacient. Hovoria, že nás chápu, ale problémy neriešia, kým ich k tomu niečo neprinúti. Ak sa teraz začneme stabilizovať, bude sa to ešte nejaký čas zhoršovať, až potom to bude lepšie. Sme na dne. Počas dňa nemôžu operovať všetky operačné sály, a tým sa naťahujú čakacie doby, lebo chýba personál, hovorí podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a lekár plastickej chirurgie Miroslav Mendel.

LOZ nedávno upozornilo na omeškanie splátok, čím mala vzniknúť Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) škoda takmer 2,3 milióna eur. Nemocnica podpísala firme BFF Central Europe (BFF CE) splátkový kalendár s dohodou, že ak istý počet splátok zaplatí načas, úrok ostáva okolo šesť percent a jedna splátka (okolo štvrť milióna) sa odpustí. Ak sa však omeškajú viac než dve splátky, aj spätne sa mení úrok na 18,23 percenta, čo je takmer trojnásobok. Šesť splátok sa nestihlo vyplatiť. Omeškania nastali spravidla po dvoch až troch dňoch. Vzniklo dôvodné podozrenie, že došlo k trestnému činu, a aj preto podali lekárski odborári trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Ministerstvo zdravotníctva chce nemocniciam, ktoré čelia dlhom, pomáhať individuálne. Je to správne?

Podľa akého kľúča budeme postupovať? Ktorú nemocnicu oddlžíme a ktorú nie? Prečo sa musí všetko medializovať a až potom sa začnú veci hýbať? Mrzí ma, že aj po viacerých stretnutiach sú ľudia vo vláde majstrami budúceho času, hoci môžu o všetkom rozhodnúť. Vedia porozprávať úžasné veci, ktoré budú zajtra. Najhoršie je, že vždy, keď sa zobudím, je dnes. Dajú vám všetko a najmä – oni vás chápu. Výraz „ja vás chápem“ si pamätám zo študijných čias. Nebohý profesor Ivan Žucha hovoril, že to musíte povedať psychicky chorému človeku, lebo ho nemôžete uistiť o tom, že má pravdu, ale nesmiete mu ani tvrdiť, že sa mýli, inak stratíte jeho dôveru. Musíte hovoriť, že ho chápete. Na stretnutiach na Úrade vlády si pripadám ako psychiatrický pacient. Oni ma chápu…

…a aj tak nemajú vašu dôveru.

Nie.

Zvláštne je, že táto firma operuje na slovenskom trhu už roky a vlastní dlhy viacerých nemocníc.

Áno, ide o firmu, ktorá sa sústreďuje na skupovanie pohľadávok v sektore zdravotníctva. Napriek tomu sa to prehliada a nikto s tým nič nerobí. Presiakli k nám informácie, ktoré nikto nechce potvrdiť, že peniaze na oddlženie nemocníc sú, už nie krátky čas, alokované na ministerstve zdravotníctva.

Prečo sa oddlženie zdržiava?

Osobne som sa v novembri 2021 stretol na ministerstve s ľuďmi zo sekcie, ktorá sa zaoberá financovaním zdravotníctva. Pýtal som sa, aké je riešenie. Ide o to, že čím skôr sa tohto dlhu a tejto firmy zbavíme, tým menej nás to bude stáť, lebo nebudeme musieť zaplatiť úroky zo splátok. Odpovedali mi, že to musia vyriešiť do konca tohto či nasledujúceho mesiaca. Je to logické. Podľa analýz predošlého vedenia nebudú finančné prostriedky, ktoré nemocnica mesačne dostáva a má k dispozícii, stačiť na zaplatenie splátok a na zaplatenie faktúr a exekúcií.

Čiže by došlo k exekúcii a zablokovaniu účtov nemocnice.

Áno, lebo na Slovensku neriešime problémy, kým ich k tomu niečo neprinúti. Už vlani v novembri sa o všetkom vedelo. Napriek tomu, že peniaze tam podľa našich informácií sú, celá záležitosť sa neriešila. Dlh UNB bol okolo 480 miliónov eur, pričom tam neboli zarátané ešte všetky úroky. Odhad je, že zadlženie UNB presiahne pol miliardy. Zdôrazňujem, že sa bavíme len o dlhu jednej univerzitnej nemocnice, nie všetkých nemocníc na Slovensku.

Miroslav Mendel. Foto: Patrícia Falbová

Vo výsledku musí ísť o obrovskú sumu. Prečo sa nemocnice takto zadlžujú?

Ilustrujem to na príklade súkromného podnikateľa, ktorý vlastní pekáreň a pečie rožky. Vyráta si, že rožok ho stojí 90 centov. Prinesie ho do obchodu, ale tam mu povedia, že zoberú veľký počet rožkov za cenu 70 centov. Nedáva to logiku, však?

Nie. Čiže zdravotníctvo samo vytvára dlh?

Nemôžete prosperovať, ak vám nezaplatia za náklady. Nemá zmysel meniť neustále riaditeľov nemocníc, pretože žiaden z nich nedokáže dostať nemocnicu do plusu. Ibaže by išlo o malú nemocnicu, ktorá si bude vyberať a poskytovať len výnosné zdravotné výkony. Obrovský kolos ako univerzitná nemocnica dostáva tie najťažšie prípady pacientov.

Ako by to vyzeralo, keby chceli najväčšie nemocnice na liečbe pacientov zarobiť?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.