3. mája, 17:04

Pri gender ideológii skloňoval pojem úchylnosť, no od konzervatívca mal ďaleko. Zomrel známy sexuológ Radim Uzel

Pri gender ideológii skloňoval pojem úchylnosť, no od konzervatívca mal ďaleko. Zomrel známy sexuológ Radim UzelRadim Uzel. Foto: YouTube

Ako neriadená strela. Aj tak možno charakterizovať verejné vystupovanie najznámejšieho českého sexuológa. Radim Uzel hneval konzervatívcov a možno ešte viac progresívcov. S akými myšlienkami si bude história spájať experta, o ktorého smrti sa svet dozvedel len pred pár hodinami?

Vo veku 82 zomrel český popredný sexuológ, vysokoškolský pedagóg a súdny znalec Radim Uzel, ktorý bojoval s rakovinou žalúdka a mal za sebou covid s ťažkým priebehom. Ako prvý o tom v utorok informoval tamojší bulvárny denník Blesk.

Podľa spravodajského portálu iDnes.cz sa Uzel naposledy ukázal na verejnosti 7. marca 2022, keď sa zúčastnil na odovzdávaní štátnych vyznamenaní na Pražskom hrade. Od českého prezidenta Miloša Zemena vtedy dostal medailu Za zásluhy.

Uzel sa sexuologickej a gynekologickej praxi venoval viac ako 50 rokov a jeho meno patrilo medzi najzvučnejšie v odbore. Za svoj život napísal zhruba 20 kníh, publikoval nespočetné množstvo článkov a poskytol desiatky rozhovorov.

Pri príležitosti jeho odchodu na druhý svet sa žiada pripomenúť, ako Uzel ľudskú sexualitu chápal. Čitatelia, ktorí budú očakávať jeho zaradenie do tej či onej škatuľky, však ostanú sklamaní. Uzel sa totiž konzervatívno-liberálnej dichotómii silne vymykal a svojimi provokatívnymi vyjadreniami dráždil oba tábory.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.