4. mája, 16:16

Už nebudeme neutrálni, píšu v Izraeli

Už nebudeme neutrálni, píšu v IzraeliNaftali Bennett. Foto: TASR/AP

Výroky ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktoré vyriekol v rozhovore pre taliansku televíziu Rete4 rozhnevali predstaviteľov Izraela. Lavrov konštatoval, že aj keď má ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj židovskú krv, neznamená to, že nie je nacista. Vyjadril sa dokonca, že židovskú krv mal aj Adolf Hitler a že „najzanietenejšími antisemitmi sú väčšinou Židia“. Izraelské ministerstvo si po týchto Lavrovových vyhláseniach v pondelok predvolalo ruského veľvyslanca. Tamojšie médiá píšu, že po antisemitských výrokoch Lavrova už Izrael nemôže byť neutrálny.

„Možno sa mýlim, no aj Hitler mal židovskú krv. Neznamená to absolútne nič. Múdry židovský ľud hovorí, že tými najzanietenejšími antisemitmi sú väčšinou Židia,“ reagoval Lavrov na otázku talianskeho redaktora o tom, ako môže dávať Zelenského do súvislosti s Hitlerom, keď sám Zelenskyj má židovské korene.

Z Izraela po daných výrokoch prišla skorá reakcia. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí si v súvislosti s Lavrovovými výrokmi v pondelok predvolalo ruského veľvyslanca Anatolija Viktorova, od ktorého žiadal židovský štát náležité ospravedlnenie.

Ešte v ten istý deň izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid vyhlásil: „​Vyjadrenia ministra zahraničných vecí Lavrova sú neodpustiteľné a neslýchané. Takisto sú obrovskou chybou z hľadiska dejín.“ Lavrov svojím výrokom o židovskej krvi Hitlera chcel svoje tvrdenie o vyvražďovaní Židov samých sebou podoprieť. Na tieto slová zareagoval šéf izraelskej diplomacie slovami: „Židia sa počas holokaustu nevraždili sami. Obviniť samotných Židov z antisemitizmu je tým najnižším prejavom rasizmu voči Židom.“

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.