5. mája, 15:17

Koniec hýrenia? Saudskoarabský korunný princ odrezal širšiu rodinu od štátnej kasy

Koniec hýrenia? Saudskoarabský korunný princ odrezal širšiu rodinu od štátnej kasyTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa objímajú počas stretnutia v Džidde v Saudskej Arábii vo štvrtok 28. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Korunný princ a de facto vládca Saudskej Arábie sa rozhodol ušetriť krajine stovky miliónov dolárov ročne. O peniaze zo štátnej kasy prišli viacerí princovia, ktorí tak musia hľadať alternatívne spôsoby financovania predraženého životného štýlu.

Štátne zriadenie a ropné hospodárstvo Saudskej Arábie umožňujú najvyššej spoločenskej vrstve disponovať astronomicky veľkým majetkom. Reč je najmä o urodzenej vrstve saudskoarabských princov, ktorí doposiaľ predražený životný štýl financovali priamo zo štátnej kasy.

Skoncovať s ich hýrením sa však rozhodol Muhammad bin Salmán, korunný princ tohto štátu zastávajúci aj funkciu ministra obrany či hlavy kráľovského súdu. Svoje širšie príbuzenstvo totiž odrezal od štátnej pokladnice, z ktorej niektorí míňali mesačne aj 30 miliónov dolárov. Informuje o tom denník Wall Street Journal.

Náhle okresanie príjmov donútilo viacerých princov k predaju majetkov, ktoré sa nachádzajú v zahraničí. Dokopy sa už zbavili nehnuteľností a hnuteľných veci za viac ako 600 miliónov dolárov, pričom toto číslo stále rastie. Peniaze čerpajú najmä z predaja nehnuteľností v európskych metropolách, luxusných lodí či umeleckých diel.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.