7. mája, 17:01

Nie je človek, nie je problém. Eutanázia ako riešenie sociálnych ťažkostí

Nie je človek, nie je problém. Eutanázia ako riešenie sociálnych ťažkostíEdvard Munch: Pri smrteľnej posteli (1893). Foto: wikimedia

Prvého mája, teda počas sviatku práce a lásky, sa v Česku začala petičná akcia za uzákonenie eutanázie, teda dobrovoľného usmrtenia. Zber podpisov organizuje Spolok na uzákonenie eutanázie, cieľom je ich získať do konca tohto roka 100-tisíc.

Prvého mája si vybrali ako začiatok kampane, pretože je to 20. výročie od povolenia eutanázie v prvých európskych štátoch, konkrétne v Holandsku a Belgicku. Zhruba v rovnakom čase prúdia spoza Atlantiku príklady, prečo sa eutanázia nikdy nesmie povoliť. Kanada neustále rozširuje počet prípadov, keď je eutanázia prípustná, a v podstate už ani nezakrýva, že ide o spôsob, ako ušetriť na sociálnych platbách.

Zástancovia eutanázie tvrdia, že smrť môže byť vyslobodením. Ak je niekto nevyliečiteľne chorý a trpí strašnými bolesťami či podobnými ponižujúcimi problémami, nie je možnosť ukončiť svoj život vlastne aktom milosrdenstva?

Odporcovia varujú pred prelomením tabu a zostúpením na šikmú plochu. Hrozí, že dôvody na povolenie eutanázie sa budú neustále rozširovať. Čoskoro sa k nej nebudú uchyľovať len trpiaci ľudia na sklonku života, ale napríklad mentálne chorí, ľudia, ktorí sa ocitli v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii, ale inak fyzicky zdraví, či starí, ktorí jednoducho majú pocit, že svojim rodinám len vytvárajú ťažkosti.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.