4. mája, 06:41

Keď nestačí viac Európy zhora, skúsime viac Európy zdola. Operácia s názvom Konferencia o budúcnosti Európy

Keď nestačí viac Európy zhora, skúsime viac Európy zdola. Operácia s názvom Konferencia o budúcnosti EurópyPodpis spoločného vyhlásenia o Konferencii o budúcnosti Európy, 10. marca 2021. Zľava za portugalské predsedníctvo v Radu EÚ premiér António Costa, predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Layenová. Zdroj: TASR.

Ročný kolotoč občianskych diskusií o budúcnosti Európy je na konci. Ožili návrhy na európsku ústavu, referendum či ďalšie európske dane. To by znamenalo zásadné zmeny pre fungovanie EÚ, ktoré viacerým členským štátom nevoňajú. Do toho sa ozvalo dvesto európskych akademikov, ktorí chcú vytvoriť Spojené štáty európske.

Dajme ľuďom šancu povedať, ako si predstavujú budúcnosť Európskej únie, znel oficiálny plán na začiatku. Francúzsky prezident Emmanuel Macron prišiel v roku 2019 s návrhom, že by sa mohla usporiadať obrovská dvojročná celoeurópska konferencia, do ktorej by sa zapojilo množstvo občanov.

Mala sa začať na jar v roku 2020 a skončiť na jar 2022 – počas francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ a vrcholiacej prezidentskej kampane. Prvú kampaň v roku 2017 vyhral Macron so silným európskym programom, uspel aj v druhej proti rovnakej súperke, Marine Le Penovej.

Ako to v Únii býva, všetko sa skomplikovalo. Konferencia sa nezačala na jar 2020, pretože jednotlivé inštitúcie EÚ a členské štáty sa sporili, kto ju bude viesť. Zálusk na post prejavoval belgický expremiér a dlhoročný europoslanec a zástanca posilňovania právomocí Únie Guy Verhofstadt. Lenže kvôli jeho pohľadu na európsku integráciu bol pre viacero členských štátov neprijateľný. Hľadal sa umiernenejší politik a padol návrh, že správnym kandidátom by mohol byť fínsky expremiér Alexander Stubb. Európsky parlament (EP) však chcel vo vedení konferencie europoslanca.

Spory viedli ku kompromisu európskeho strihu – namiesto jedného šéfa dostala konferencia trojčlenné predsedníctvo zložené z lídrov eurokomisie, europarlamentu a Rady EÚ. K tomu pribudla výkonná rada a vlastné plenárne zasadnutie. V skratke, nemalo to jedného pána.

Konferencia sa napokon pre spory, nezáujem niektorých zainteresovaných a pandémiu začala až v máji 2021. Namiesto dvoch rokov sa skrátila v podstate len na jeden a opäť koncovka vyšla na jar 2022, keď v Únii predsedá Francúzsko.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.