3. mája, 13:52

Potraty v Amerike: Veľká chvíľa sudcu Alita a čas obrovského tlaku prichádza

Potraty v Amerike: Veľká chvíľa sudcu Alita a čas obrovského tlaku prichádzaSamuel Alito počas svojho menovania za člena Najvyššieho súdu v roku 2006. FOTO TASR/AP Charles Dharapak

Rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu by malo zvrátiť rozhodnutie v prípade Roe vs. Wade, a tak vrátiť otázku potratov späť k voleným zástupcom alebo na úroveň jednotlivých štátov USA. Podľa nových pravidiel by totiž mali potraty regulovať práve samotné štáty únie. Zverejnenie väčšinového rozhodnutia však znamená, že na sudcov bude vyvíjaný bezprecedentný tlak.

Mala to byť veľká chvíľa celej tradície politického myslenia, kde právo potvrdí svoju dominanciu nad politikou, biznisom a všetkými možnými záujmami, ale všetko začína nepekným konšpiratívnym útokom. O rozhodnutí sa totiž diskutuje predtým, ako by ho sudcovia verejne a oficiálne urobili.

Pre americké a najmä liberálne noviny je to ako siréna volajúca na poplach, všetky titulky dnes ráno hlásajú: Najvyšší súd USA začiatkom leta pravdepodobne zvráti rozhodnutia známe ako Roe vs. Wade a Planned Parenthood vs. Casey, ktorými boli v USA legalizované potraty. Vyplýva to z informácií portálu Politico, ktorý zverejnil návrh väčšinového stanoviska sudcov, za ktorý majú podľa jeho informácií hlasovať minimálne piati sudcovia Najvyššieho súdu.

Podľa informácií Politica by za návrh mali hlasovať republikánmi nominovaní sudcovia Kavanaugh, Alito, Gorsuch, Thomas a sudkyňa Coney Barrettová. Proti majú byť demokratmi nominovaní Breyer, Sotomayorová a Kaganová. Neznáme je zatiaľ stanovisko predsedu súdu, republikánmi nominovaného Johna Robertsa.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.