3. mája, 14:07

Sachs pokračuje v kritike. Amerika sa podľa neho zdráha vyrokovať mier viac ako Rusko

Sachs pokračuje v kritike. Amerika sa podľa neho zdráha vyrokovať mier viac ako RuskoJeffrey Sachs. Foto: reprofoto YouTube

Prestížny americký ekonóm Jeffrey Sachs a otec ekonomickej premeny Ruska v 90. rokoch tvrdí, že ak je šéf Kremľa Vladimir Putin vojnový zločinec, platí to aj pre posledných amerických prezidentov. V rozhovore pre taliansky denník sa vyjadril aj k príčinám rusko-ukrajinskej vojny, sankciám či rokovaniu o mieri, do ktorého by sa mali vložiť aj Spojené štáty. Na strane svojej krajiny ale vraj vidí nižší záujem ako u samotného agresora.

Mediálny priestor na Slovensku aj vo svete už niekoľko týždňov zahlcuje predovšetkým vojna na Ukrajine. Hoci je ruská agresia a pridružené témy v západnom svete vzhľadom na niektoré zrejmé fakty opisovaná jednotne, občas sa nájde autorita, ktorá tento konsenzus výrazným spôsobom narúša.

Najnovšie je ňou americký ekonóm Jeffrey Sachs, ktorý sa v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera zamyslel nad tým, že Ukrajina je geopolitickým dejiskom zástupnej vojny medzi dvoma veľmocami, Ruskom a USA. Sachs pritom nie je nezainteresovaným človekom, ale jednou z najvýraznejších postáv ekonomickej transformácie postsovietskeho Ruska.

Vojnu rozpútalo Rusko, ale…

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.