2. mája, 16:16

Čaputová o ostrom proteste Smeru: Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia

Čaputová o ostrom proteste Smeru: Slušnosť je možno tichšia a miernejšia, ale vôbec nie slabšia

AKTUALIZOVANÉ Prvomájový protest Smeru-SD sa nezaobišiel bez vulgárností na adresu hlavy štátu. Od kľúčových predstaviteľov strany padali slová o tom, že Zuzanu Čaputovú treba „dať dolu“ a skandujúci dav viackrát na výzvu Ľuboša Blahu doplnil, že prezidentka je „americká k*rva“. Kritika tejto atmosféry na seba nenechala dlho čakať. Slovenský veľvyslanec v Prahe dokonca otituloval všetkých účastníkov ako „dobytok“ a ich počty vyjadril v stovkách „kusov“. Reagovala aj prezidentka.

Politická kultúra na Slovensku už dlhú dobu neodráža idealistické tvrdenie, podľa ktorého by mala hlavná politická reprezentácia predstavovať to najlepšie z toho-ktorého národa. Častokrát to vyzerá presne opačne.

Najnovšie o tom vypovedá dianie z prvomájového protestu organizovaného Smerom, počas ktorého sa na Svätoplukovom námestí v Nitre stretlo vyše 2-tisíc sympatizantov opozičnej strany.

Azda najväčšiu pozornosť na akcii, ktorá odsunula Sviatok práce na vedľajšiu koľaj a zmenila sa na protivládnu demonštráciu, mal so svojím prejavom podpredseda strany Ľuboš Blaha a šéf Smeru a trojnásobný premiér Robert Fico.

„Čaputová je americká…,“ nedokončil Blaha o slovenskej prezidentke a čakal pokračovanie vety zo strany davu. Od zhromaždených občanov prišlo viacero slov, no azda najviac zarezonovalo vulgárne pomenovanie „k*rva“. Tento zvláštny slovný pingpong sa zopakoval viackrát po sebe.

Fico na pódiu zase skonštatoval, že prezidentku „musíme dať dolu“. Pred sympatizantmi tiež sľúbil odhaliť, kto zabil novinára Jána Kuciaka, posťažoval sa na údajnú nespravodlivosť pri stíhaní exministra vnútra Roberta Kaliňáka a reč prišla aj na „pravdu“ o fašizme na Ukrajine.

Na Svätoplukovom námestí v Nitre zorganizovala opozičná strana Smer-SD 1. mája 2022 oslavu Sviatku práce a protivládny protest, ktorého sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. Foto: Henrich Mišovič/TASR

Beňová sa ospravedlnila

Za vulgárne osočovanie prezidentky sa už medzičasom ospravedlnila europoslankyňa Monika Beňová, ktorá v predmetnom čase stála po boku vedenia strany. „Ak je tomu tak, ja som to naozaj nepočula, ale chcem sa určite pani prezidentke ospravedlniť, ako žena žene,“ napísala na Facebooku.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.