3. mája, 06:33

Ak vás nevpustia na ženskú toaletu, zavolajte políciu, radí transsexuálom britská mimovládka

Ak vás nevpustia na ženskú toaletu, zavolajte políciu, radí transsexuálom britská mimovládkaPochod Dúhový Pride Bratislava v sobotu 28. júna 2014 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. V pozadí vidieť okrem dúhových zástav aj vlajku trans hnutia. Ilustračný obrázok. Foto: Štefan Puškáš/TASR

Ak ste muž, ktorý sa identifikuje ako žena a nevpustia vás na ženskú toaletu či do ženskej šatne alebo ženských spŕch, zavolajte políciu. Aj tieto rady poskytuje trans osobám britská mimovládna organizácia Mermaids, ktorá je najväčšou svojho druhu v krajine. Niektorí advokáti oponujú tvrdením, že naopak, bezpečnostné zložky by mali volať prevádzkovatelia.

Keď slovenský minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský podpísal koncom marca 2022 odborné usmernenie, v zmysle ktorého sa pri zmene pohlavia upúšťa od nutnosti absolvovať chirurgický zákrok, konzervatívne spektrum upozorňovalo na to, aké bizarné situácie môžu po jeho aplikovaní v praxi vzniknúť.

Skloňovala sa napríklad možnosť menštruovania, otehotnenia či dojčenia u mužov alebo v opačnom prípade skutočnosť, že slovenský právny poriadok by za ženu uznával aj osobu s mužským pohlavným orgánom.

Kam siaha progres

Škála kurióznych situácií, ktoré môžu vzniknúť po akceptovaní pravidla, že pohlavie možno zmeniť trebárs aj vôľou, je však prakticky nekonečná. O jednu takú sa najnovšie postarala britská mimovládna organizácia Mermaids [v preklade morské panny, pozn. red.], ktorá sa zaoberá právami transgenderových osôb.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.