2. mája, 12:50

Porušujú platby za plyn v rubľoch uvalené sankcie?

Porušujú platby za plyn v rubľoch uvalené sankcie?Eurové bankovky. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Moskva žiada platby za zemný plyn v rubľoch. Kto nezaplatí, toho odpoja. Európske energetické spoločnosti začali postupne pristupovať na požiadavky Kremľa prostredníctvom nového mechanizmu platieb za ruský plyn. Tento systém funguje na princípe zriadenia dvoch účtov v ruskej Gazprombank, pričom platba sa uskutoční v eurách, ktoré si následne banka prevedie na účet vedený v rubľoch. Európska komisia uvádza, že navrhovaný mechanizmus nemusí byť v rozpore so sankciami. Je tu však viacero problémov.

Čo by platby za plyn v rubľoch v praxi znamenali? S veľkou pravdepodobnosťou by sa udialo to, že by sa plyn stal pre odberateľov omnoho drahším. Zahraničné firmy by museli vytvárať dopyt po rubľoch, aby mohli zaplatiť svoje záväzky. To by bolo v poriadku, pokiaľ by ponuku rubľov neovplyvňovala ruská strana.

Problém je, že Centrálna banka Ruskej federácie, ktorá dokáže pomocou menovej politiky narábať s množstvom rubľov v obehu a s jeho kurzom, je v praxi pod Putinovým dozorom. Reštriktívnou politikou a stiahnutím rubľov z obehu či predajom nezmrazených devíz by ruská mena voči euru mohla posilniť. To by znamenalo, že pri nezmenenej sume na zmluve by európske energetické firmy odberajúce plyn potrebovali omnoho viac eur, aby dokázali splatiť svoj záväzok v ruskej mene.

Pri platbách v eurách či dolároch táto situácia nenastáva. Odberatelia môžu uhradiť stanovenú sumu v týchto menách prostredníctvom vybranej banky a je na dodávateľovi, čo so získanými devízami spraví. Je naďalej otázne, nakoľko slobodne môžu ruské spoločnosti narábať s týmito peniazmi. Menová politika ruskej centrálnej banky však v tomto prípade nemá dosah na európske spoločnosti.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.