2. mája, 10:12

Buď na Ukrajine prehráme, alebo sa začne tretia svetová vojna. Ako čítať jadrové signály z Ruska?

Buď na Ukrajine prehráme, alebo sa začne tretia svetová vojna. Ako čítať jadrové signály z Ruska?Na snímke skúška medzikontinentálnej balistickej rakety novej generácie typu Sarmat v kozmodróme Pleseck v Archangeľskej oblasti asi 800 kilometrov severne od Moskvy v stredu 20. apríla 2022. Foto: TASR/AP

Signály o použití jadrových zbraní sa v prokremeľských médiách množia. Ruskí politici síce dlhodobo tvrdia, že tento scenár nehrozí, západní politici sa však v miere rizika zničujúceho konfliktu nezhodujú.

„Buď na Ukrajine prehráme, alebo začne tretia svetová vojna. Myslím si, že druhý variant je realistickejší,” vyhlásila nedávno šéfredaktorka prokremeľskej televízie RT Margarita Simonjanová na ruskej stanici Prvý kanál o potencionálnom konflikte, v ktorom sa ráta aj s použitím jadrových zbraní.

Len nedávno v rovnakom médium moderátorka Oľga Skabejevová ukázala mapku a grafiku, ktorá mala znázorňovať, za aký krátky čas dokáže raketa Sarmat, ktorá je schopná niesť jadrové hlavice, zasiahnuť európske metropoly, ako Londýn, Berlín či Paríž. Šlo o 106 až 202 sekúnd.

Prvý kanál tiež pred tromi rokmi ukazoval schému nukleárneho útoku na USA hypersonickou raketou Zirkon. Moderátor Dmitrij Kiseljov na mape divákom ukázal päť cieľov, medzi nimi aj americké ministerstvo obrany Pentagón, letné sídlo amerických prezidentov Camp David alebo vojenské základne.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.