Talianka Sofia Goggiová suverénne ovládla ženský zjazd v rakúskom stredisku Sv. Anton. Na druhom mieste skončila Rakúšanka Tamara Tipplerová a tretiu priečku obsadila Američanka Breezy Johnsonová. Slovenská pretekárka Petra Vlhová obsadila 12. priečku a zvýšila svoj náskok na čele svetového pohára o 22 bodov. Jej najväčšia prenasledovateľka Švajčiarka Michele Gissinová skončila na 20. priečke. Celkovo vedie Vlhová o 139 bodov.

Po Novom roku sa najrýchlejšia alpská disciplína presunula do rakúskeho strediska St. Anton. Posledný zjazd prebiehajúcej sezóny vyhrala vo Val-d’Isère jeho špecialistka Talianka Soffia Giogiová.

Líderka svetového pohára Petra Vlhová zaznamenáva v rýchlostných disciplínach značný pokrok. Vo včerajšom tréningu zajazdila 19. najrýchlejší čas a stratila 1,14 sekundy na Češku Ester Ledeckú. Postupne sa tak približuje k zjazdárskej špičke. V treťom zjazde sezóny nebola naša pretekárka absolútnou favoritkou, ale jej cieľ bolo udržať si prvenstvo o veľký krištáľový glóbus, v ktorom má náskok 128 bodov pred Švajčiarkou Michelle Gisinovou. Víťazka slalomu z rakúskeho Semmeringu mala štartové číslo dva. Vlhová štartovala ako osemnásta.

Nekompromisná Goggiová

Zjazdovka Karla Schranza sa technickými pasážami radila medzi tie najťažšie. Ako prvá sa o tom presvedčila Rakúšanka Nina Ortliebová, ktorá sa nevyhla pádu už v úvodnej časti trate.

Úžasnú jazdu predviedla najväčšia favoritka na prvenstvo Talianka Sofia Goggiová. Držiteľka malého krištáľového glóbusu z tejto disciplíny predviedla v rakúskom stredisku bezkonkurenčný výkon. Výborná stopa a nekompromisná rýchlosť ju vyniesli na prvé miesto s náskokom až 1,34 sekundy pred vtedy pribežne prvou Gutovou-Behrami. Vo Sv. Antone sa k jej výslednému času už nikto nepriblížil. Druhým víťazstvom v rade nadviazala na výkon z francúzskeho strediska Val-d’Isère. Pre 18-ročnú pretekárku to bolo už 9. víťazstvo vo svetovom pohári a jubilejné 30. pódium.

Sofia Goggiová nedala v zjazde svojim súperkám žiadnu šancu. Foto : TASR/AP

„Nebola som si istá, či sa dostanem do vedenia. Myslím si, že kľúčové bolo, ako som zaútočila v poslednej pasáži. Vedela som, že vo vrchnej časti sa nebudú tvoriť výrazné rozdiely, od polovice trate som do toho išla naplno. O tom je zjazd,“ vyjadrila sa na margo svojej jazdy Talianka.

Na druhom mieste skončila prekvapujúco Tamara Tipplerová. Pre Rakúšanku to bolo šieste kariérne pódium. Pred posledným medzičasom mala Tipplerová dokonca stratu len 0,36 stotiny sekundy, ale záverečnú pasáž išla Goggiová výborne. Tretiu priečku obsadila Američanka Breezy Johnsonová, ktorá sa vo všetkých doterajších zjazdoch sezóny umiestnila na najnižšom stupienku.

Vo výbornej jazdiacej forme sa predviedla Ester Ledecká, ktorá skončila tesne za stupňami víťazov. Ledecká, známa aj so svojimi výbornými výsledkami zo snoubordu, sa pomaly udomácňuje medzi najlepšími pretekármi v rýchlostných disciplínach v alpskom lyžovaní. Svoje štvrté miesto zo zjazdu môže zlepšiť už v nedeľňajšom Super-G, v ktorom sa tešila zo zlatej olympijskej medaily.

„Veľmi sa teším, že mám body“

Po 26. a 33. mieste zo zjazdov vo Val-d’Isère Petra Vlhová zajazdila svoj najlepší zjazd v doterajšej sezóne. So stratou 1,70 sekundy na víťazku skončila rodáčka z Liptovského Mikuláša na solídnej 12. priečke. Už v úvode ukázala výbornú štartovú rýchlosť, keď sa jej medzičas ukázal dokonca v zelených číslach. V esíčku technickej pasáže zjazdovky Karla Schranza zvolila optimálnu jazdu a to len ukazuje, že sa pomaly presadzuje aj v najrýchlejšej alpskej disciplíne. Práve technicky zakrútená pasáž jej veľmi pomohla, keďže sa podobala „obráku“.  Vlhová nadviazala na výborný výkon z piatkového tréningu a pred zajtrajším Super-G je v dobre jazdiacej forme. Za 12. miesto v zjazde si pripíše na svoje konto 22 bodov.

„Celkom som spokojná, boli tam trošku chybičky, ale keď to zhrniem, veľmi sa teším, že mám body. Vždy verím v čo najlepší výkon, ale v zjazde je to ťažšie, lebo je veľmi veľa rýchlych pretekárok. Verila som v umiestnenie v elitnej desiatke, mohla som sa tam dostať, ale vyskytli sa drobné chybičky. V porovnaní s Val d’Isere, kde to pre mňa bolo veľmi náročné, mi tento zjazd sadol, je technický, točivý. Veľmi sa mi páčil, aj keď tam boli pasáže, na ktoré som si musela dať pozor. Musím sa vyjazdiť a dať dokopy rýchlosť s technikou, myslím si, že každými pretekmi by to mohlo byť lepšie,“ povedala Vlhová pre RTVS.

Ďalšie preteky čakajú Petru Vlhovú už v zajtrajšom Super-G. Foto : TASR/AP

Najdôležitejší faktor je zvýšenie náskoku na čele celkového poradia pred najbližšou prenasledovateľkou Michelle Gisinovou zo Švajčiarska. Tá skončila v Sv. Antone až na 20. priečke. Svoju vzostupnú formu môže Vlhová potvrdiť už v zajtrajšom Super-G, kde bude chcieť nadviazať na svoje výborné 6. miesto z  Val-d’Isère. Vlhovej náskok pred Gisinovou je momentálne 139 bodov.