Pápež ďakuje Slovákom: Teším sa, že vaša cirkev je rozmanitá a spája Západ a Východ

pápež František František na audiencii. Foto: AP/TASR

Pápež František prijal v Ríme Slovákov na ďakovnej púti. Ocenil, že Slováci sú solidárni s Ukrajincami i s Kubáncami. V prejave na osobitnej audiencii poďakoval slovenskej cirkvi za to, že je rozmanitá a spája Západ a Východ.

„Nosím si v srdci naše septembrové stretnutia v Bratislave, Prešove, Košiciach a v Národnej svätyni Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Bolo pre mňa veľkým potešením vidieť, ako Cirkev na Slovensku žije bohatstvom rozmanitosti obradov a tradícií, ako most spájajúci kresťanský Západ a Východ. Ďakujem Pánovi, že som napriek pandémii mohol navštíviť vašu krajinu; nech dá dozrieť ovociu apoštolskej cesty!“

Takto sa pápež František prihovoril národnej púti Slovákov, ktorí v Ríme týmto spôsobom prišli poďakovať pontifikovi za návštevu Slovenska v septembri 2021. Pred pápežovým prejavom sa krajanom prihovoril jediný slovenský kardinál Jozef Tomko, ktorý žije v Ríme, a aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Tisíce pútnikov zaplnilo Aulu Pavla VI. a spievalo slovenské piesne v očakávaní Petrovho nástupcu. Podľa Vatikánu bolo na mieste vyše 2000 účastníkov, Rádio Vatikán hovorí o čísle 4000. Pútnikov so slovenskými vlajkami bolo vidieť v okolí Vatikánu už v piatok, takisto bolo možné často počuť slovenčinu.

Pápež prišiel s 20-minútovým meškaním, no na jeho tvári bolo vidieť radosť. Slovákov pozdravil slovom „Vitajte“ a žartoval, že 98-ročný kardinál Tomko vyzerá mladšie ako on, ktorý má 85 rokov:

„Dnes ste sa prišli v hojnom počte poďakovať, ale uvedomil som si, že slovenskí pútnici radi prichádzajú do Ríma: vidím to na generálnych audienciách. Váš ľud je veľmi spätý so stolcom svätých Petra a Pavla! Keď som prišiel medzi vás, chcel som vás povzbudiť, aby ste kráčali v štýle stretnutia, všetci spolu: mladí, rodiny, starší ľudia, rôzne komunity, ktoré sú historicky súčasťou vašej spoločnosti. Kultúra stretnutia sa vytvára úsilím o harmóniu medzi rozdielnosťami, harmóniu, ktorá si vyžaduje prijatie, otvorenosť a tvorivosť.“

Katolícky líder dodal, že v základoch tohto spôsobu života je evanjelium a Duch Svätý. Ako doplnil, v dejinách a v konkrétnom živote je táto harmónia neraz poznačená našimi hriechmi a obmedzeniami. „Preto sme sa počas mojej návštevy modlili aj za uzdravenie rán,“ vysvetlil Jorge Bergoglio a vyzval Slovákov, aby neúnavne vzývali Ducha Svätého, „ktorý je Tvorcom harmónie a balzamom na rany“.

Ďakujem, že ste solidárni s Ukrajinou i s Kubou

Argentínsky pápež si zaspomínal aj na svoje stretnutie s Rómami na košickom Luníku IX.: „Povedali mi, že veľký koberec, ktorý bol použitý na pódiu počas stretnutia s rómskou komunitou v Košiciach, bol rozstrihaný a rozdelený medzi rodiny sídliska a môže slúžiť na uvítanie pred dverami každej domácnosti. Ako hosťa ste ma prijali s chlebom a soľou. Soľou prijatia, ktorá odkazuje na soľ evanjelia. A v poslednej dobe sa vaše prijatie opäť prejavilo, tentoraz v tragickom kontexte vojny.“

Najvyšší veľkňaz katolíckej cirkvi krajanom tiež poďakoval za prijímanie vojnových utečencov z Ukrajiny, pričom opätovne odsúdil vojnu a násilie. Ocenil, že Slováci sú solidárni aj s inými ľuďmi, napríklad s Kubáncami:

„V týchto mesiacoch mnohé vaše rodiny, farnosti a inštitúcie prijali pod svoju strechu matky s deťmi z ukrajinských rodín, ktoré sa museli rozdeliť, aby sa zachránili, a ktoré prišli so svojou chudobnou batožinou. Pri pohľade do ich očí ste svedkami toho, ako vojna pácha násilie na rodinných väzbách, oberá deti o prítomnosť otca, o školu, a starých rodičov necháva v opustení.

Povzbudzujem vás, aby ste sa aj naďalej modlili a pracovali za pokoj, ktorý sa buduje v našom každodennom živote, aj týmito gestami láskyplného prijatia. A viem, že ste solidárni nielen so svojimi blízkymi bratmi a sestrami, ale aj s tými, ktorí sú ďaleko, ako napríklad na Kube.“

Pápež: Viem, že ste hrdí na dedičstvo Cyrila a Metoda

Pápež František slovenským pútnikom prítomným vo vnútri Vatikánu tiež pripomenul, že „kto prijme človeka v núdzi, robí nielen skutok lásky, ale aj viery, pretože v bratovi a sestre spoznáva Ježiša“:

„Nech vás Boh vždy zachová bohatých na soľ pohostinnosti! A nech vaša soľ nestratí svoju chuť a vždy sa obnovuje čerpaním životnej sily z koreňov. Viem, že ste hrdí na dedičstvo svätých Cyrila a Metoda. Vyzývam vás, aby ste toto dedičstvo vždy uchovávali a rozvíjali, aby ste budovali mosty bratstva spolu so všetkými národmi, ktoré sa sýtia z tých istých koreňov evanjelizácie Európy, s oboma pľúcami kresťanstva, o ktorých hovoril svätý pápež Ján Pavol II.“

Na záver prejavu rímsky biskup poďakoval slovenskému ľudu za vernosť Kristovi, za praktický ekumenizmus a aj za starostlivosť o prírodu:

„Ďakujem vám, moji drahí, za vašu vernosť Kristovi, prejavenú vo svedectve žitej viery, v praktickom ekumenizme vašich vzťahov s blížnymi, v láskavom prijatí aj tých, ktorí sú odlišní, v úcte ku každému ľudskému životu a v zodpovednej starostlivosti o životné prostredie. Sedembolestná Panna Mária, patrónka Slovenska, nech je pre vás Mamou, ktorá vás vždy sprevádza na vašej ceste a učí vás utešovať a prinášať nádej. Tú nádej, ktorá nesklame a ktorá má meno: Zmŕtvychvstalý Kristus. Christós voskrése!“


Ďalšie články