29. apríla, 16:22

USA po smrti Američana varovali svojich občanov, aby nešli bojovať na Ukrajinu

USA po smrti Američana varovali svojich občanov, aby nešli bojovať na UkrajinuJohn Kirby. Foto: TASR/AP

Ministerstvo obrany USA v piatok varovalo Američanov, aby nešli na Ukrajinu bojovať proti ruským inváznym silám. Výstraha prišla po tom, čo bol vo vojne zabitý bývalý americký vojak námornej pechoty. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

 „Naďalej vyzývame Američanov, aby nešli na Ukrajinu… je to aktívna vojnová oblasť, nie je to miesto vhodné na cestovanie,“ povedal hovorca Pentagónu John Kirby pre americkú spravodajskú televíziu CNN deň po tom, čo sa objavili správy o smrti Willyho Josepha Cancela.

Cancelova matka Rebecca Cabrerová pre CNN uviedla, že jej 22-ročný syn bol zabitý v pondelok 25. apríla na Ukrajine, kde pracoval pre súkromnú vojenskú dodávateľskú firmu, a odcestoval tam v polovici marca.

Matka dodala, že telo jej syna sa ešte nenašlo. Zostala po ňom manželka a ich spoločné dieťa, ktoré nemá ani rok.

Jeho manželka Brittany Cancelová pre televíziu ABC povedala, že jej manžel „veľmi chcel odísť na Ukrajinu ako dobrovoľník“ a „išiel tam s úmyslom pomáhať ľuďom“.

Kirby vyjadril rodine Cancela sústrasť a uviedol, že chápe jeho „nezištnú motiváciu“, zároveň ale zdôraznil, že sú „bezpečné, účinné spôsoby“, ako podporovať Ukrajinu.

Hovorca ministerstva dodal, že Pentagón nemá informácie o tom, ako Cancela zabili.

Krátko po začatí invázie Ruska na Ukrajine 24. februára ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval cudzincov, aby prišli dobrovoľne bojovať za jeho krajinu.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v marci oznámilo, že na výzvu zareagovali desaťtisíce dobrovoľníkov z desiatok krajín.

Londýn vo štvrtok informoval o smrti prvého Brita bojujúceho v tomto konflikte a hlásil aj jedného nezvestného Brita.

(tasr)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.