29. apríla, 11:15

Ruskí kozmonauti rozvinuli vo vesmíre repliku víťaznej sovietskej vlajky

Ruskí kozmonauti rozvinuli vo vesmíre repliku víťaznej sovietskej vlajkyReplika víťaznej sovietskej vlajky, ktorú umiestnili vo vesmíre. Foto: Reprofoto/TASS

Ruskí kozmonauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) rozvinuli vo vesmíre repliku takzvaného práporu víťazstva, píše agentúra TASS s odvolaním sa na oficiálnu webovú stránku ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos.

Ide o vlajku, ktorú v máji 1945 vztýčil sovietsky vojak nad budovou Ríšskeho snemu v dobytom Berlíne. Považuje sa za oficiálny symbol víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Originál transparentu vystavujú v Ústrednom múzeu ozbrojených síl v Moskve.

Transparent rozvinuli ruskí kozmonauti Denis Matvejev a Oleg Artemijev, ktorý je vraj tvorcom tejto myšlienky a súčasne pôsobí ako špeciálny reportér agentúry TASS na palube ISS.

Repliku umiestnili na vonkajšej strane ruského viacúčelového laboratórneho modulu Nauka pred oslavami Dňa víťazstva. Dvadsaťtonová Nauka je prvý nový modul v ruskej časti ISS od roku 2010. Má poskytnúť viac priestoru pre vedecké experimenty ako aj pre posádku.

Vojna na Ukrajine ovplyvňuje vedecký výskum vesmíru

Vojna na Ukrajine sa premieta aj do vesmírnej spolupráce. Európska vesmírna agentúra (ESA) v marci pozastavila rusko-európsku misiu ExoMars. Tá mala na Mars dopraviť prieskumné robotické vozidlo (rover) Rosalind Franklin s vrtákom a automatickým ramenom schopné pátrať po známkach života na tejto planéte.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.