28. apríla, 19:05

NATO je ochotné vojensky podporovať Ukrajinu celé roky, tvrdí Stoltenberg

NATO je ochotné vojensky podporovať Ukrajinu celé roky, tvrdí StoltenbergNa snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na tlačovej konferencii počas mimoriadneho summitu Severoatlantickej aliancie, ktorý je venovaný Ukrajine v Bruseli 24. marca 2022. Foto: TASR/AP

NATO je pripravené poskytovať podporu Ukrajine vo vojne proti Rusku celé roky. Táto podpora by mohla zahŕňať aj pomoc Ukrajine s tým, aby prešla od zbraní zo sovietskych čias na nové západné zbrane a systémy. Vo štvrtok to povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Musíme sa na to pripraviť z dlhodobého hľadiska… Je úplne možné, že táto vojna potrvá mesiace a roky,“ uviedol Stoltenberg na mládežníckom summite NATO v Bruseli.

„Spojenci NATO sa pripravujú na to, aby mohli poskytovať podporu počas dlhého časového obdobia a tiež pomôcť Ukrajine, aby sa pohla od starého sovietskeho zariadenia k modernejším zbraniam spĺňajúcim štandardy NATO a systémom, ktoré si budú vyžadovať viac výcviku,“ pokračoval Stoltenberg. Dnes oznámil snahu o zvýšenie podpory aj americký prezident Biden. Kongres požiadal, aby na Ukrajinu poslali Američania až 33 miliárd dolárov, z toho 20 miliárd na nové zbrane, tvrdí to CNN. Zhruba 8,5 miliardy by malo ísť na hospodársku pomoc a tri miliardy budú pridelené na dodatočnú humanitárnu pomoc či financovanie potravinovej bezpečnosti.

Američania a NATO hovoria, že problém je to, že väčšina ťažkých zbraní, ktoré krajiny NATO poslali na Ukrajinu, boli staré zbrane sovietskej výroby, ktoré mali v inventároch najmä spojenci z východnej Európy. Spojené štáty, ako i iní spojenci však začali Ukrajine dodávať aj húfnice. Nemecko v utorok oznámilo, že pošle na Ukrajinu protilietadlové tanky Gepard. Ide o vôbec prvú dodávku ťažkých zbraní z Nemecka na Ukrajinu. Chcú ich preto nahradiť novými zbraňami.

Ruský minister Lavrov tento týždeň vyhlásil, že Amerika vedie na Ukrajine proxy-vojnu. Putin povedal, že ďalšie dodávky zbraní môže Rusko začať považovať za zapojenie sa do vojny.

Podľa šéfa NATO bude Západ aj naďalej vyvíjať prostredníctvom sankcií i ekonomickej a vojenskej pomoci Ukrajine maximálny tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil inváziu na Ukrajine, ktorú Rusko označuje ako špeciálnu vojenskú operáciu. Ukrajinské prosby o dodávky ťažkých zbraní sa zintenzívnili po tom, ako Moskva presmerovala svoju ofenzívu na Donbas, zväčša rovinatý región na východe Ukrajiny s otvoreným terénom, ktorý je vhodnejší pre boj s tankami než regióny na severe Ukrajiny okolo Kyjeva, kde donedávna prebehala väčšina bojov. (tasr, fed)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.