Ak chceme hľadať správne riešenie na otázku zmeny pohlavia, nenájdeme ho, keď do nášho uvažovania vpustíme lož. Takou lžou je predpoklad, že pohlavie sa dá zmeniť.

Minister Lengvarský navrhol zmenu možnosti úradnej zmeny pohlavia. Doposiaľ sa u nás vyžadovali chirurgické zásahy, po novom malo stačiť aj len užívanie hormónov opačného pohlavia, prípadne ak by to bolo zo zdravotných dôvodov kontraindikované, netreba užívať ani hormóny. Vo štvrtok poslancom OĽaNO oznámil, že tento návrh stiahne, ale to by nemalo stačiť. Problém totiž pretrváva.

Právne problémy

Už dnes je s možnosťou úradnej zmeny pohlavia spojených viacero problémov, ktoré spôsobujú v rodinnom práve zmätok. Napríklad ak tranzíciu podstúpi ženatý muž, znamená to, že od momentu zápisu zmeny pohlavia už pôjde o manželstvo dvoch žien? Zákon o rodine zánik manželstva z dôvodu tranzície nepozná. Reálne zostáva tento vzťah, samozrejme, aj naďalej vzťahom muža a ženy, pretože pohlavie sa reálne zmeniť nedá. Ale čo právne? Ako túto otázku posúdiť s ohľadom na našu ústavu, ktorá za manželstvo považuje zväzok muža a ženy?

Najnovšie autorské články